Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

Promocija Rečnika srpskih govora Vojvodine 7. septembra u 19 časova

Promocija Rečnika srpskih govora Vojvodine održaće se u sredu, 7. septembra  u 19 časova, u Svečanoj sali Matice srpske.
Foto: Matica srpska

Pozdravnu reč uputiće predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić, a o rečniku će govoriti prof. dr Dragoljub Petrović, prof. dr Mato Pižurica, mr Dejan Miloradov i mr Ivana Ćelić. Promocija će biti upotpunjena prigodnim pratećim programom.

Rečnik srpskih govora Vojvodine, odnosno njegovo poslednje izdanje u četiri knjige, rezultat je dugogodišnjeg projekta „Dijalekatski rečnik Vojvodine”, zasnovanog u Matici srpskoj još 1981. godine.
Foto: Matica srpska

Među dijalekatskim rečnicima ovaj rečnik predstavlja izuzetak jer se ne odnosi na uske regije ili pojedinačna mesta u njima, već obuhvata širok prostor šumadijsko-vojvođanskog i smederevsko-vršačkog dijalekta, odnosno leksičku, pretežno dijalekatsku građu iz oko 300 naselja Vojvodine, ali i Rumunije i Mađarske, sakupljanu skoro 40 godina.

Rečnik je 2003. godine, za treću svesku, dobio prestižnu Nagradu „Pavle Ivić” kao najbolje leksikografsko ostvarenje u toj godini. Rađen je timski, po naučno ustrojenom i metodološki koncipiranom projektu.

Obuhvatajući oko 150.000 zapisa iz živog govora Vojvodine, ovaj rečnik je pravi leksikografski spomenik jednog ruralnog podneblja i vremena.
Foto: Matica srpska

Pored leksike svakodnevne komunikacije (kako nemarkirane, tako i one ekspresivne) rečnik je sabrao i terminologije mnogih starih zanata, npr. berberskog, bačvarskog, papudžijskog, opančarskog, ćurčijskog, kazandžijskog, kovačkog, liciderskog, kolarskog, pastirskog, pčelarskog, ribarskog, zatim terminologiju kuće i pokućstva, starih igara, graditeljstva, verovanja i običaja, narodne mitologije, tradicionalne ishrane itd.

Na taj način, ovaj rečnik je prava riznica jezičkog bogatstva i materijalne kulture koja ubrzano iščezava ili je već u pojedinim segmentima potpuno nestala, i svakako vredan pažnje ne samo publike sa dužim jezičkim pamćenjem, onih koji se sećaju života na vojvođanskom selu i govora svojih starih, poštovaoca tradicije i nostalgičara koji još uvek čuvaju i neguju narodni jezički izraz, već i svih onih koji bi da otkriju istoriju jednog naroda na vojvođanskom tlu, kroz jezik kao ogledalo njegove duhovne i materijalne kulture u nestajanju.

Foto: Matica srpska

Izložba „Imaginarni pejzaži, arhitektura slike“

Preuzmite android aplikaciju.