U okviru stručnog skupa pedijatrijske sekcije Društva lekara Vojvodine, u Novom Sadu je održana promocija prve knjige Vesne Stojanović, upravnice Klinike za pedijatriju i redovne profesorke na Novosadskom medicinskom fakultetu: „Hitna stanja kod dece i novorođenčadi“.
Knjiga „Hitna stanja kod dece i novorođenčadi“ koncipirana je tako da bude svojevrsni praktični vodič, pre svega, pedijatrima, kako da se ponašaju u određenim urgentnim situacijama sa decom.
„Nema puno patofiziologije, ima definicija bolesti, šta treba uraditi i taksativno nabrojano koju terapiju treba dati detetu, uz mnogo algoritama, uz mnogo tabela, uz mnogo ilustracija, uz mnogo mnemotehnike za lakše pamćenje određenih stvari i drugih korisnih stvari u tim hitnim situacijama“, rekla je prof. dr Vesna Stojanović, upravnica Klinike za pedijatriju, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Dobro će doći i mladim lekarima da prepoznaju hitna stanja, dodaje dr Stojanović, koja je više od 15 godina radila na odeljenju Intenzivne nege sa najteže obolelom decom.
„Ova knjiga ne podrazumeva samo urgentna stanja, npr. reanimaciju dece, strano telo u disajnom putu, uzela sam u obzir, kada sam osmišljavala teme koje smo kolege i ja pisali, i o bolestima koje je bitno što ranije prepoznati, jer postoje bolesti u pedijatriji, koje ako rano prepoznaš, moraš u određenom roku dati odgovarajuću terapiju“, naglasila je Stojanović.
Knjiga – prvenac profesorke Stojanović, koja je štampana u 600 primeraka, prva je u Srbiji koja se na oko 500 stranica, sveobuhvatno bavi tom temom, a od sledeće godine biće uvrštena i kao zvanični dodatni udžbenik za specijalizante opšte i urgentne medicine i pedijatrije na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.
Premijerna promocija održana je u Novom Sadu, u prisustvu stručnjaka iz oblasti pedijatrije, dok će naredno predstavljanje biti u Pedijatrijskoj školi u Vrnjačkoj Banji, od 14. do 18. juna.
Preuzmite android aplikaciju.