Пролеће је ове године почело нешто раније него иначе. Да ли знате зашто?
Јутрос у 04.06 стигло је пролеће на северну хемисферу, а у Србију је стигло 05.40 ујутро.
Током већине година, пролеће на северну хемисферу долази 21. марта. Дакле, зашто је пролеће ове године почело неколико сати раније?
Разлог зашто је први дан пролећа данас је то што је 2024. преступна година. Преступне године су узроковане ротацијом Земље. Године, које нису преступне имају 365 дана, али технички је Земљи потребно нешто дуже да кружи око Сунца.
Земљи је потребно 365 дана, 5 сати, 48 минута и 46 секунди – или 365,2422 дана – да у потпуности обиђе Сунце, тврде у НАСА-и. Ти додатни сати су елиминисани из календара већину година. Али сваке четврте године, фебруару се додаје додатни дан како календар и годишња доба били синхронизовани. Ако не би додали дан преступној години, додатни сати би се сабирали током времена и годишња доба би почињала у другим деловима године.
Током следеће преступне 2028. године, пролеће ће поново почети 20. марта.
Пролеће и јесен су обележени равнодневицом, што на латинском значи „једнака ноћ“. Сунце пролази директно изнад екватора у дан равнодневице и има приближно једнаких 12 сати дневне светлости и 12 сати ноћи, објашњава НАСА.
Током пролећне равнодневице која обележава пролеће на северној хемисфери, јужна хемисфера доживљава своју јесењу равнодневницу, која представља почетак јесени за тај део света.
На северној и јужној хемисфери, сунчеви зраци приликом равнодневнице падају под углом од 90° према екватору у подне. Дужина сенке је нула, на екватору. Од датума доласка пролећа, сунчеви зраци почињу да падају под оштрим углом на северну хемисферу. Од овог датума, ноћи почињу да буду дуже од дана на јужној хемисфери. На северној хемисфери се дешава супротно. На данашњи датум на Земљи је дужина дана и ноћи једнака. Овај датум означава почетак шест месеци ноћи на Јужном полу и почетак шест месеци дана на Северном полу.
Beogradske osnovne škole spremne za organizaciju probnog završnog ispita
Преузмите андроид апликацију.