Почетна > Бизнис
Бизнис

Пројекат у Винчи добио највиси светски стандард квалитета

Пројекат јавно приватног партнерства у области управљања отпадом у Београду добио је „Gold Standard“ сертификат – највиши светски стандард квалитета којим се потврдује да реализацијом пројекта долази до смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште.
Фото: Unsplash/Matthias Heyde

Ово је први пут да пројекат који у свом саставу има постројење за енергетско искоришћење комуналног отпада буде сертификован, али и први овакав пројекат у Србији икада, наводи се у саопштењу „Бео чиста енергија“.

„Бео чиста енергија“ је друштво са посебном наменом које су основали француска компанија „Веолиа“, јапанска корпорација „Итоћу“ и паневропски фонд „Маргуерите“, а које је закључило Уговор о јавно приватном партнерству са Градом Београдом 2017. године о изградњи савремених објеката за прераду отпада ради унапређења животне средине и социјалне политике у главном граду Србије.

Процена је да је са старе несанитарне депоније, која је била активна у периоду од 1977. до 2021. године, 90 милиона тона гасова са ефектом стаклене баште, односно еквивалентног угљен-диоксида, емитовано у атмосферу из одложеног отпада током последњих 45 година.

Пројектом ће се, наводи се у саопштењу, смањити емисије еквивалентног угљен-диоксида за 210. 000 тона годишње, у складу са седам циљева одрживог развоја које су установиле Уједињене нације.

Главни покретач за реализацију овог пројекта било је решавање неодрживих пракси у области управљања отпадом у Београду и увођење решења којима ће се спречити емисије штетних гасова, подсећа се у саопштењу.

Наводи се да од августа 2021. године „Бео чиста енергија“ пружа услуге одлагања комуналног отпада на санитарну депонију и третмана отпада од грађења и рушења, уз завршетак радова на изградњи постројења за енергетско искоришћење комуналног отпада, когенеративног постројења на депонијски гас и постројења за пречишћавање процедних вода и затварање и санације несанитарне депоније у Винчи.

Руководство „Бео чисте енергије“ наводи да је поносно јер, како кажу, овај сертификат представља званичну потврду да њихов пројекат доприноси смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште уз поштовање највиших стандарда у области заштите животне средине и одрживом развоју у Србији.

„Итоћу заједно са својим партнерима, настоји да трансформише систем управљања отпадом у Србији у сарадњи са Владом Србије и Градом Београдом. Ова трансформација почиње да побољшава низ еколошких и друштвених аспеката који су деценијама били нерешени“, рекао је директор сектора за инфраструктурне пројекте у области животне средине и енергетике у корпорацији „Итоћу“ Томо Јокобори.

Директор за Србију компаније „Veolia“ Ђорђи Палков каже да је сертификат од стране „Gold Standarda“ доказ успеха заједничких напора и свакодневне посвећености одрживој будућности.

Руководећи партнер „Marguerite“ Вилиам Пирсон каже да је ова сертификација још један доказ вредности пројекта са еколошког аспекта, не само у смислу огромних позитивних утицаја на локалном нивоу већ и због његовог доприноса борби против глобалних климатских промена и остваривању неколико циљева одрживог развоја УН, додаје се у саопштењу.

Austrija: Cena šećera skočila 60 odsto, ulja 48 procenata

Преузмите андроид апликацију.