Zahvaljujući prekograničnom projektu „Unapređenje kapaciteta javnih službi u oblasti upravljanja otpadom u pograničnom regionu“ građani Srbije i Bosne i Hercegovine će ubuduće, putem aplikacije, moći da prijave divlje deponije i druga zagađenja njihove okoline.
Rezultat projekta je i prva laboratorija za analizu čvrstog otpada u Bosni i Hercegovini koja će moći da otkrije koja industrija, tačnije ko je krivac stvaranja divlje deponije.
U opštinama Zvornik i Bijeljina i njihovoj okolini otkriveno je oko 600 divljih deponija. Sa ciljem da se reši problem divljih deponija u Srbiji i Bosni i Hercegovini analizirana su i zemljišta deponija u Sremskom okrugu.
„U okviru projekta je napravljena je jedinstvena baza podatka za Vojvodinu, odnosno Srem i za Republiku Srpsku, za sada za regiju Zvornik i Bijeljina, gde su objedinjeni svi podaci i gde se svaki građanin preko aplikacije EKO app može prijaviti sve nove divljen deponije“,rekao je Predrag Ilić, direktor Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske.
Aplikacija se može skinuti preko Gugle pleja, a kako bi se problem divljih deponija što pre rešio u obe države, formirana je i laboratorija za analizu čvrstog otpada u okviru Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske. To je prva laboratorija te vrste u celoj Bosni i Hercegovini, a u njoj će se analizirati otpad sa deponija iz obe zemlje.
Nemanja Erceg, pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine
„Veoma je značajna i jedna laboratorija koja je uvrštena u okviru samog instituta koja ima za zadatak da ispituje čvrst otpad i u saradnji i korelaciji sa njima analize i uzorke koje mi budemo obezbeđivali dostavljati Institutu na dalju analizu gde ćemo dobijati precizne podatke od čega potiče zagađenje, koje materije su uticale na zagađenje i na taj način daljim radom utvrditi koja industrija odnosno ko je počinilac određenog dela“, istakao je pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine Nemanja Erceg.
Projekat “Unapređenje kapaciteta javnih službi u oblasti upravljanja otpadom u prekograničnom regionu” pokrenut je u aprilu prošle godine, a finansijski ga je podržala Evropska unija kako bi se ekonomski i ekološki standardi obe zemlje uskladili sa evropskim.
Kikinda u Evropskoj nedelji mobilnosti: Subvencije za kupovinu bicikala
Preuzmite android aplikaciju.