Почетна > Србија
Србија

Пројекат Србије и Републике Српске: Апликација за откривање и пријаву генератора дивљих депонија

Захваљујући прекограничном пројекту „Унапређење капацитета јавних служби у области управљања отпадом у пограничном региону“ грађани Србије и Босне и Херцеговине ће убудуће, путем апликације, моћи да пријаве дивље депоније и друга загађења њихове околине.
Фото: Unsplash/Katie Rodriguez

Резултат пројекта је и прва лабораторија за анализу чврстог отпада у Босни и Херцеговини која ће моћи да открије која индустрија, тачније ко је кривац стварања дивље депоније.

У општинама Зворник и Бијељина и њиховој околини откривено је око 600 дивљих депонија. Са циљем да се реши проблем дивљих депонија у Србији и Босни и Херцеговини анализирана су и земљишта депонија у Сремском округу.

„У оквиру пројекта је направљена је јединствена база податка за Војводину, односно Срем и за Републику Српску, за сада за регију Зворник и Бијељина, где су обједињени сви подаци и где се сваки грађанин преко апликације ЕКО апп може пријавити све нове дивљен депоније“,рекао је Предраг Илић, директор Института за заштиту и екологију Републике Српске.

Апликација се може скинути преко Гугле плеја, а како би се проблем дивљих депонија што пре решио у обе државе, формирана је и лабораторија за анализу чврстог отпада у оквиру Института за заштиту и екологију Републике Српске. То је прва лабораторија те врсте у целој Босни и Херцеговини, а у њој ће се анализирати отпад са депонија из обе земље.

Немања Ерцег, помоћник покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине

„Веома је значајна и једна лабораторија која је уврштена у оквиру самог института која има за задатак да испитује чврст отпад и у сарадњи и корелацији са њима анализе и узорке које ми будемо обезбеђивали достављати Институту на даљу анализу где ћемо добијати прецизне податке од чега потиче загађење, које материје су утицале на загађење и на тај начин даљим радом утврдити која индустрија односно ко је починилац одређеног дела“, истакао је помоћник покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег.

Пројекат “Унапређење капацитета јавних служби у области управљања отпадом у прекограничном региону” покренут је у априлу прошле године, а финансијски га је подржала Европска унија како би се економски и еколошки стандарди обе земље ускладили са европским.

Kikinda u Evropskoj nedelji mobilnosti: Subvencije za kupovinu bicikala

Преузмите андроид апликацију.