U Beogradu je sinoć predstavljen projekat „Jačanje cirkularne ekonomije u Srbiji – nordijska iskustva“ u okviru koga će tokom septembra i oktobra biti održana serija radionica na temu cirkularne ekonomije u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Beogradu.
U pitanju je projekat koji sprovode ambasade Norveške, Danske, Finske i Švedske, uz podršku Nordijskog saveta ministara.
Namera ambasada nordijskih zemalja je da podrže Srbiju u nastavku sprovođenja principa cirkularne ekonomije, podele iskustva svojih zemalja i podignu svest lokalnih partnera o važnosti i koristima primene cirkularne ekonomije koja utiče kako na svakog pojedinca, tako i na društvo u celini.
Projekat je predstavljen na prijemu u bašti rezidencije ambasadora Norveške u Srbiji Jerna Jelste, koji je rekao da je ovaj projekat važan jer se Srbija odlučila da krene u „tranzicionu promenu ekosistema“ i da preuzima mere koje će stupiti na snagu već ove jeseni.
Izbor projekata iz oblasti zaštite životne sredine.
„Verujem da će ove promene, koje su ekonomske strukture, doneti ono za šta postoji opšti dogovor u svetu, a to je da planeta postane karbon-neutralna. Raduje me što vidim pozitivne impulse u Srbiji posebno za ovu tranzicionu promenu“, rekao je Jelste novinarima.
Jelste je istakao da je promena ka zelenijoj budućnosti neophodna i da je prelazak sa linearne na cirkularnu ekonomiju od vitalnog značaja za njeno postizanje.
Naveo je da cirkularna ekonomija štedi resurse, smanjuje zagađenje, promoviše inovacije, smanjuje cenu proizvodnje i otvara nova radna mesta.
Kako je rekao, borba protiv klimatskih promena i promovisanje klimatski neutralnog rasta postalo je političko pitanje broj jedan u Evropi.
Jelsta je dodao da nordijske zemlje, kao pioniri održivog razvoja i cirkularne ekonomije, u potpunosti dele viziju Evropske komisije o Evropskom zelenom dogovoru i zelenijem, netoksičnom i efikasnijem procesu proizvodnje.
„Zato ćemo rado podeliti svoje najbolje primere i iskustvo sa Srbijom“, rekao je ambasador Jelsta.
Preuzmite androidaplikaciju.