Nacrtom plana detaljne regulacije novog groblja u Veterniku, koji je na javnom uvidu do 24. decembra, obuhvaćen je neizgrađen prostor površine 25,75 hektara u severeoistočnom delu naselja, odnosno poljoprivredno zemljište na kom je, osim kompleksa s šest grobnih polja, predviđen i park.
Groblje će, kako se može primetiti, zauzimati 16,78 hektara, odnosno 64,95 odsto planom obuhvaćenog prostora, dok je za park namenjeno 5,2 hektara (20,3 odsto), a za saobraćajne površine 2,94 (11,53 odsto) i transformatorsku stanicu 0,83 hektara (3,22 odsto).
Novo groblje koncipirano je kao park, jer, kako je navedeno, specifično psihološko stanje posetilaca zahteva poseban pristup ozelenjavanju. Kompleks je osmišljen tako da se deo severoistčne zone nameni pristupnim saobraćajnim površinama (parkinzi, kolovozi, trotoari), a ostatak, koji se ograđuje, osnovnoj funkciji groblja.
Grobna polja i ostali sadržaji unutar kompleksa biće povezani mrežom pešačkih staza, s tim da će prilazi i ulazi u kompleks, objekte, kao i centralni plato, biti naglašeni dekorativnom vegetacijom, s tim da će centralnu pešačku stazu pratiti drvored.
Sa severoistočne strane, biće glavni ulaz, osim kog su planirana još dva kolsko-pešaka i dva pešačka ulaza. „Od glavnog ulaza, centralno kroz kompleks, pruža se aleja, glavna komunikacija koja je celom dužinom omeđena drvoredima.
Relativno simetrično u odnosu na pravac aleje, čija je minimalna širina pet metara, posmatrajući od glavnog ulaza planiraju se: kapela, mrtvačnica, sala za daće, administracija, servis, te kolumbarijumi, vrtlarska kuća, prodajni objekti i portirnica”, objašnjeno je u testu planskog dokumenta.
Planirano je ukupno šest grobnih polja, razmeštenih relativno simetrično u odnosu na glavnu aleju, u okviru kojih je predviđeno sahranjivanje u grobnice i rake. Površine polja definisane su u rasponu od 6.200 do 7.500 kvadratnih metara, uz izuzetak grobnih polja III i VI, čija je površina prilagođena zaštitnim zonama dalekovoda.
U okviru tako definisanih polja moguća su jednostruka, dvostruka i trostruka grobna mesta.
Nova parkovska površina
Parkovski uređena površina, koja će se prostirati na 5,2 hektara, planirana je uz kompleks groblja i tu bi, kako je objašnjeno trebalo da preovladava visoka vegetacija, najmanje 70 odsto, da bi se formirala tampon zona između groblja i okoline.
Osim osnovnih sadržaja u parku, moguće je urediti prostor za igru dece, odnosno postaviti odgovarajuće rekvizite, kao i teretanu na otvorenom, ali i vodene površine poput fontane, vodenih ogledala i sl.) i druge sadržaj,e koji će upotpuniti taj prostor. Ulaze u park biće naglašeni dekorativnom vegetacijom
Osim tradicionalnog ukopa, biće i drugih tipovi sahranjivanja, te su u skladu s tim definisane zone za „prosipanje pepela” – ružičnjaci sa zidom sećanja, kao i prostori za odlaganje urni – kolumbarijumi i rozarijumi, dok će se šumska parcela, na kojoj će takođe biti moguće sahranjivanje, nalaziti na krajnjem, jugozapadnom delu komleksa.
Planirane su tri zone u okviru kojih je moguće projektovati kolumbarijume. Kolumbarijum je poseban vid sahranjivanja, koji podrazumeva odlaganje urni s posmrtnim ostacima, pepelom, u kasete, koje se nalaze u zidovima visine od 1,5 do dva metra. Rozarijumi predstavljaju otvorene površine sa specifičnom hortikulturnom obradom i travnate trake sa položenim kamenim memorijalnim pločama.
U vrt sećanja (ružičnjak) se odlaže pepeo posmrtnih ostataka pokojnika nakon kremacije (bez urne), a deo pepela se zakopava u ružičnjak, dok se veći deo pohranjuje sa urnom iza zida plača. Zid plača je spomenik koji može biti različitog oblika, visine oko dva metra, koji se nalazi u okviru vrta sećanja ili ga uokviruje.
Koncepcija sahranjivanja u okviru šumske parcele je takva da se grobovi klasičnog ukopa slobodno organizuju ispod krošnji visokog drveća.
Plan je moguće pogledati na sajtu i u prostorijama JP „Urbanizam” na Bulevru cara Lazara 2, kao i u mesnim zajednicama Veternik (Ulica Ive Lole Ribara 1a) i Sajlovo (Gornje Sajlovo 37).
U digitalnoj formi materijal je dostupan na znavičnim interenet stranicama Grada i Skupštine.
Oglasio se Univerzitet u Novom Sadu: Blokade rada su nedopustive, fakultet nije mesto za politiku
Preuzmite android aplikaciju.