Nijedna od 27 država članica u 2023. nije proizvela više svinjetine nego prošle godine – cene ostaju visoke.
Proizvodnja svinjskog mesa u Evropskoj uniji nastavlja pad, a kapaciteti klanica nisu u potpunosti iskorišćeni. Ovo je naravno još jedan pokazatelj da će i u narednom periodu cena ove vrste mesa ostati visoka, kako u EU tako i u Srbiji, gde proizvođači nabavljaju svinjetinu i prasiće za tov. Jer sa manjkom ponude drastično raste i cena mesa.
U prva tri kvartala 2023. u državama članicama EU zaklano je 165,5 miliona svinja. To je za 14,6 miliona komada ili 8,2 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku Evropske unije Evrostat.
Pad ponude najveći je bio u Danskoj, ali je prvi put pala i proizvodnja u Španiji.
Kako se navodi u izveštaju, postojeći kapaciteti za klanje u Evropskoj uniji nisu angažovani jer hronično nedostaju životinje za klanje, piše portal „Farmer”.
„Čini se da će u 2023. ova proizvodnja pasti na najniži nivo u više od jedne decenije, a pala je za preko 10 odsto u odnosu na petogodišnji prosek“ navode stručnjaci za „Agroklub”.
Najnovija prognoza Evropske komisije jeste da će ovaj sektor godinu završiti sa manjkom od 6,6 odsto.
Nadležni podsećaju da se ovaj drastični pad uočava ako se uporede rezultati proizvodnje u klanicama u ovoj i prošloj godini.
Proizvodnja svinjskog mesa smanjena je 7,7 posto i verovatno će pasti ispod nivoa od 21 milion tona koji je poslednji put zabeležen 2009. godine u toku prethodne ekonomske krize.
Kako je preneo „Agroklub”, nijedna od 27 država članica ove godine nije proizvela više svinjskog mesa nego 2022. Prema preliminarnim podacima, pad je najmanji u nekim istočnoevropskim zemljama i kretao se od tri do četiri odsto u zemljama kao što su Rumunija, Mađarska i Poljska.
SAD: Sud presudio da je Tviter prekršio ugovor o isplaćivanju bonusa zaposlenima
Preuzmite android aplikaciju.