Početna > Biznis
Biznis

Proizvedeno prvo evropsko pivo od cvrčaka

Manje od mesec dana pošto je Evropska komisija (EK) dala zeleno svetlo za upotrebu brašna od kućnih cvrčaka u proizvodima za ishranu ljudi, objavljena je informacija da je već napravljeno i prvo pivo, čiji je jedan od sastojaka ovaj insekt.
Foto: Unsplash/wilstewart3

Na tržište proizvođači mogu da plasiraju na stotine prehrambenih proizvoda od insekata, koji su do sada bili namenjeni isključivo za ishranu kućnih ljubimaca, ali ne i ljudi i domaćih životinja. Na toj listi su i hleb, peciva, konditorski proizvodi, supe, sosovi, grickalice.

Evropski mediji podsećaju da je uredba doneta na osnovu naučnog mišljenja Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA). Stav stručnjaka jeste da se u uzgoju insekata proizvede stotinak puta manje emisije štetnih gasova nego kod uzgoja stoke za istu količinu hrane, piše portal „Agroklub”. Takav prah (brašno) ima i visok sadržaj proteina, izveštava „Agronotis” i 60 do 70 odsto masnih kiselina i minerala.

Kako se navodi, prvo pivo od cvrčaka napravljeno je u Hrvatskoj. Fabrike buba, koje se nalaze na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, postoje još od 2015, a oni su se, prema izjavi vlasnika, odlučili za nešto čega nema na otvorenom tržištu kako bi mogli da budu konkurentni.

Tako su napravili – prvo evropsko, odnosno hrvatsko pivo od cvrčaka. Sada imaju i svetlo pivo koje karakteriše, kako kaže, odlična pena. Objasnio je i da proizvodi na bazi brašna od ovog insekta, posebno oni slatki, ne trpe previše ovog sastojka, tako da u pivo ide samo pet posto tog brašna.

On je rekao i da je uzgoj cvrčaka izuzetno zahtevan, tako da su morali da razvijaju i hranu za njih kako bi imali ujednačene komponente, od kojih su neki poslovna tajna. Inače, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija FAO ranije je saopštila da je uzgoj insekata održiva alternativa uzgajanju životinja u proizvodnji hrane za ljude.

Njihova prednost je što se mogu uzgajati na malom prostoru, na organskim proizvodima i svojevrsnom otpadu koji se tako recikliraju. Troše male količine vode i emituju manje gasova staklene bašte.

Još jedna prednost je što ne predstavljaju rizik za prenošenje zoonoza, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude.

I pored toga, više od polovine evropskih potrošača koji su anketirani izjasnilo se da ne žele u svom jelovniku insekte. Već sada mnoge potrošačke organizacije insistiraju na tome da takva hrana bude jasno obeležena.

Bolja zaštita putnika od lažnih rezervacija

Preuzmite android aplikaciju.