Početna > Život i stil
Život i stil

Profesija somelijer?

Samo vino predstavlja život u čaši. Vino povezujemo sa prijateljstvom, romantikom i proslavama. Za mnoge od nas, što više znamo o vinu, više ga cenimo. Za neke se sticanje znanja o vinskom svetu pretvara u strastveni hobi, za druge postaje životno delo.
Foto: Pixabay/Vinotecarium
Odakle potiče reč „Sommelier“?

Engleska reč sommelier ima latinsku etimologiju i dolazi do nas preko francuskog.

Latinska reč sagma znači tovarno sedlo, ili torba koja je bila vezana za volove, konje i druge životinje za nošenje stvari. Na francuskom je reč postala somme. Ljudi koji su nadgledali ove životinje bili su poznati kao somelijeri.

I često je teret koji su životinje nosile bilo vino.

Danas, kada čujemo da se neko naziva somelijerom, očekujemo određeni nivo stručnosti daleko od toga da budete vinski konobar.

Učenje o vinu podrazumeva mnogo više od procesa uzgoja grožđa i pravljenja i ispijanja vina. Da biste postali somelier potrebne su godine obrazovanja i iskustva.

Poznavanje svih aspekata vina, načina serviranja, njegove proizvodnje i istorije, kao i umetnosti spajanja vina i hrane. Kvalitetan somelijer prednjači u izgradnji dobrih međuljudskih odnosa i povezan je sa marketingom.

Ukratko, sommelier je visoko obrazovan i kvalifikovan vinski profesionalac koji obično radi u finom restoranu.

Mnogi od nas se dive izvanrednim sposobnostima degustacije na slepo koje se vide u dokumentarnim filmovima o vinu. Kada osoba provede pet minuta uz čašu vina vrteći njen sadržaj, procentu alkohola, grožđu, regionu i na kraju o proizvođaču vina i godini berbe, čini se ništa drugo do magija.

Degustacija na slepo predstavlja jednu od veština potrebnih za polaganje ispita za majstora somelijera.
Foto: Pixabay/PhotoMIX-Company
Istorija ispita za majstora somelijera

Koreni ispita majstora somelijera sežu u 1363. godine kada je jedna od 12 najprestižnijih londonskih kompanija, “The Worshipful Company of Vintners”, organizovala sistem za regulisanje i normalizaciju prodaje i uvoza vina.

Potom je 1953. godine, ova ista kompanija napravila ispit za 21 osobu kako bi ispitala njihovo znanje o industriji vina i alkoholnih pića.

Ovaj ispit je napredovao do zvaničnog testa za profesionalce 1969. godine i na kraju je evoluirao u ispit za majstora somelijera.

Ispit kakav danas poznajemo uveden je 1977. godine na Dvoru majstora somelijera.

Organizacija trenutno ima blizu 240 članova majstora somelijera i obično dodaje samo nekoliko članova svake godine. Otprilike osam posto ili sedam od 60 kandidata za majstora somelijea položi ovaj rigorozni ispit.

Foto: Pixabay/stevepb
Udruženje somelijera Srbije – „SERSA“ je neprofitno udruženje osnovano 2003. godine u Beogradu.

Iskusni i ostvareni profesionalaci, nošeni velikim entuzijazmom i ljubavlju prema vinu i struci somelijera uspeli su još u prvoj godini da postave visoke standarde u profesionalnoj obuci somelijera, pristupu vinu, organizaciji takmičenja i ocenjivanju vina.

Osnovni ciljevi:

  • Okupljanje – udruživanje somelijera, udruženja somelijera i promovišemo osnivanje novih gde još ne postije ne teritoriji Republike Srbije.
  • Aktivnosti usmerene na razvoj i unapređenje struke somelijera.
  • Unapređenje i približavanje vina i vinske kulture što većem broju punoletnih osoba.
  • Obrazovanje i unapređenje struke kako osobama koje žele ovim poslom da se profesionalno bave u ugostiteljstvu i vinskom turizmu, tako i svim drugim uživaocima i ljubiteljima vina.
Udruženje somelijera Srbije je punopravni član međunarodnog udruženja somelijera – “Association de la Sommellerie Internationale (A.S.I.)”, čije je sedište nalazi u Parizu, u Francuskoj.

Osmu godinu za redom, „SERSA“ za svoje članove omogućava polaganje ispita za sticanje Međunarodne diplome somelijera A.S.I.

Foto: PrtSc/sommerlierserbia.com
Tipična zaduženja somelijera

Odgovornosti somelijera uključuju:

  • Uzorkovanje i ocenjivanje vina iz celog sveta
  • Odabir vina prema ukusu i budžetu kupaca
  • Upravljanje zalihama i skladištenjem
  • Koordinacija sa glavnim kuvarom o preporučenim spajanjem hrane
  • Obuka osoblja restorana o osnovama vina
  • Za uživanje u vinu ne treba da budemo eksperti, ali možemo se bolje upoznati, jer svako vino ima svoju priču i svaka priča ima svoje vino.

Da li ti je uvek hladno? Evo zdravstvenih problema koji bi mogli biti krivci

Preuzmite android aplikaciju.