Početna > Život i stil
Život i stil

Produžite joj vek trajanja i kvalitet: Kako jednostavno da očistite veš mašinu?

Tokom dužeg korišćenja, ukoliko se ne održavaju redovno, u mašinama za pranje veša se mogu nakupiti različite prljavštine koje ometaju normalno funkcionisanje veš mašine.

Zbog toga je bitno da redovno održavate higijenu svoje mašine, a u nastavku smo vam pripremili načine kako da očistite veš mašinu.

Foto: Pexels/Rodnae production
Koliko često bi trebalo da se čistite veš mašina?

Kao i svi ostali uređaji i mašine za pranje veša zahteva redovno održavanje kako bi ti obezbedila maksimalne rezultate pranja. Trebalo bi napomenuti da je čišćenje mašine jednom nedeljno poželjno. Međutim, ukoliko nemate toliko vremena na raspolaganje, onda predlažemo da to radite jednom mesečno, a tada bi trebalo da radite tzv. dubinsko čišćenje mašine.

Kako očistiti veš mašinu – osnovni način

Prva stvar koju treba da znate o čišćenju mašine za pranje veša je da će i samo vruća voda obaviti dosta posla. Dakle, ukoliko dosad niste čistili veš mašinu možete da je, za početak, isperete vrelom vodom.

Dodatno možete da koristite deterdžent I prašak za pranje veša kako biste očistili svoju veš mašinu. Ono na šta bi trebalo da obratite pažnju je da ne preterate sa količinom deterdženta, jer velika količina sapunice će vam samo otežati posao u daljem čišćenju, ali će se nepotrebni prašak samo taložiti.

Takođe, trebalo bi napomenuti da neke veš mašine poseduju i program za samočišćenje, a to vam itekako olakšava posao. Predlažemo vam da ga koristite jednom nedeljno kako biste održavali higijenu mašine, ali i kako biste obezbedili njeno pravilno funkcionisanje.

1. Čišćenje fioke za deterdžent i omekšivač?

Uklonite fioku za deterdžent na prednjoj strain. Nakon toga, potopite fioku u deterdžent i i toplu vodu i ostavite jedno pet minuta da ostoji. Nakon toga, uzmite čistu četkicu za zube i uklonite buđ i prljavštinu.. Fioku kasnije dobro isperite i osušite kuhinjskom krpom Pre nego što je vratite na svoje mesto, dobro izribajte šupljinu – može da se desi da se određena prljavština nakupi u skrivenim kalupima i neravninama.

2. Čišćenje bubnja veš mašine sirćetom i sodom bikarbonom?

Svi znamo da je alkoholno sirće savršeno rešenje za čišćenje različitih uređaja i površina, pa se tako koristi i za pročišćavanje veš mašina – to je odličan i prirodan način za ubijanje bakterija i dezinfekciju, a njegov miris će nestati tokom ciklusa ispiranja.

Ima više načina kako se ovi sastojci mogu kombinovati ili primenjivati odvojeno – prema jednom od najboljih recepata, potrebno je da šolju sirćeta sipate u bubanj mašine, a mešavinu sode bikarbone i vode dodati u pregradu za prašak i omekšivač. Odaberite neki od najtoplijih ciklusa pranja (najmanje 60°S) kako bi kombinacija visoke temperature, velike količine vode i ovih sastojaka na pravilan način delovala na eliminaciju nečistoća i neprijatnih mirisa.

3. Čišćenje veš mašine tabletom za pranje sudova?

Za čišćenje prljavih tanjira, pribora za jelo i slično obično koristimo tablete ili prašak za mašinu za sudove. Međutim, ovi proizvodi podjednako su efikasni u čišćenju ostataka prljavštine u veš mašini. Kao bi očistila veš mašinu, stavi u nju dve tablete za pranje sudova svake dve do tri nedelje kako bi je temeljno očistila. Stavi tablete direktno u bubanj, a zatim (sa zatvorenim vratima) dolij dodatnu vodu kroz odeljak za deterdžent sve dok ne bude malo iznad nivoa donje ivice otvora. Tablete takođe možeš prethodno otopiti u toploj vodi, a zatim ih uliti ili upotrebiti prašak za mašinu za sudove. Zatim uključi mašinu na 90 stepeni,

4. Čišćenje veš mašinu limuntusom?

Direktno u bubanj uspite 250 g limuntusa, zatvorite i uključite na program za beli veš bez pretpranja.
Mašina će brzo završiti, jer u njoj nema veša, a limuntus će očistiti kamenac. Ovako ćete izbeći kvarove i otežan rad mašine.

5 .Kako očistiti gume na vratima veš mašine

Zaštitna guma na vratima mašine za pranje veša, kao i fioka za deterdžent, su idealno mesto za nastanak buđi, nakupljanje manje količine vode koja tu ostaje, kao i gomilanje drugih prljavština.

Za održavanje ovog dela koristite krpu napravljenu od mekog materijala I natopljenu deterdžentom.Savetujemo vam da ne koristite puno deterdženta za pranje, jer će vam biti teško da kasnije isperete sapunicu. Takođe, nemojte da koristite jake hemikalije za pranje gume, jer mogu, naravno, da je oštete samu gumu, ali i da smanje funkcionalnost mašine.

Obrišite sve ostatke koji su se zalepili u šupljinama gume i njenim naborima, a ako je potrebno, nežno uklonite tvrdokornu prljavštinu ili kamenac četkicom za zube i eventualno sa malo sirćeta.

Za sam kraj, preporučujemo vam da bar jednom nedeljno čistite svoju veš mašinu, jer tako održavate njeno pravilno funkcionisanje.

Najjednostavniji način da sprčite nastajanje neprijatnih mirisa u veš mašini

-Pored svih saveta o čišćenju mašine za veš, za sam kraj vam predstavljamo nekoliko načina kako pravilno da održavate higijenu veš mašine, kako se ne bi stvorili neprijatni mirisi, a oni, kasnije, preneli na čisti veš.

-Ostavite fioku za deterdžent otvorenom, kako biste je provetrili od vlage, ali i sprečili potencijalno nastajanje buđi od vlage.

-Pokrenite prazan vruć ciklus pranja – Jednom nedeljno, maksimalno – jednom mesečno uključite prazanu mašinu na program sa višom temperaturom – soda bikarbona i sirće mogu da budu odlični dodaci i mera predostrožnosti da bi se uklonila eventualna nakupljanja praška, mirisa i prljavštine.

-Koristite samo onoliko deterdženta koliko je potrebno, prateći uputstva na pakovanju – prekomerna upotreba može da izazove taloženje praška u veš mašini

-Ispraznite i otvorite bubanj nakon pranja – Između pranja ostaviti vrata mašine otvorena, ili barem dok se unutrašnjost i bubanj ne osuše. Ovo smanjuje mogućnost nastajanja bakterija i buđi.

-Opran veš u mašini nikako ne sme da stoji duže od pola sata, sat vremena – To može doprineti zadržavanju vlage i javljanju neprijatnih mirisa.

-Održavajte gumu na vratima čistom – Nakon svakog pranja, dok praznite mašinu za pranje veša, proverite da nešto nije zapalo u prevoje gume.

-Održavati filter čistim – Ponovite proces čišćenja filtera jednom u tri ili četiri meseca i vaša veš mašina će funkcionisati mnogo bolje.

-Vodite računa o kamencu: Koristite filter za mašinu protiv kamenca koji se pričvršćuje na dovodnu cev, ili stavite tablete omekšivača vode uz pranje. I jedno i drugo će pomoći da se smanji nakupljanje kamenca.

-Za kraj, vodite računa o spoljašnjosti mašine. Brzinsko i redovno brisanje će dugoročno biti lakše nego temeljno godišnje čišćenje.

-Ukoliko želite da vaša veš mašina ima duži vek trajanja od predviđenog, predlažemo vam da verno pratite ove savete kako biste održavali njenu funkcionalnost, ali i produžili joj “životni vek”.

Preuzmite android aplikaciju.