Početna > Srbija
Srbija

Proboj na tržište Evroazijske unije, ko će izvući najveću korist

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske unije velika je šansa za naše privrednike. Jelena Ivanković iz Privredne komore Srbije rekla je za RTS da smo dobili moderan, napredan sporazum sa mogućnošću da se dograđuje i koji je naše tržište slobodne trgovine proširio i na Kirgijsku Republiku i Jermeniju, što je povećalo tržište od 184 miliona ljudi.
Foto: Pixabay/PhotoMIX-Company

Pre nekoliko dana na snagu je stupio Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije.

Jelena Ivanković iz Privredne komore Srbije rekla je, gostujući na  RTS-a, da je sporazum važan i prirodan nastavak onoga što smo već imali – dobrih trgovačkih odnosa sa tržištem Rusije, Belorusije i Kazahstana.

Sporazum, kako ističe, sadrži integrisane sve vidove liberalizacije i sve što je bilo dobro u ta tri sporazuma i što je unapređeno sa modernim principima trgovine i principima Svetske trgovinske organizacije.

„Dobili smo moderan, napredan sporazum sa mogućnošću da se dograđuje, koji je naše tržište slobodne trgovine proširio i na Kirgijsku Republiku i na Jermeniju, što je povećalo tržište od 184 miliona ljudi“, rekla je Ivankovićeva.

Zemlje koje pripadaju Evroazijskoj uniji su Rusija, Belorusija, Kazahstan, Kirgijska Republika i Jermenija. Prvi koraci u saradnji su informisanje privrednika šta je to novo, šta je olakšano i ubrzano.

Ivankovićeva kaže da je dobra vest da kamioni više neće stajati na granicama zbog formalnih grešaka koje ne utiču na poreklo robe, a naše tržište se proširilo za 10 miliona ljudi.

Ukazuje da tržište Evroazijske unije ima BDP od 5.000 milijardi godišnje, lideri su po proizvodnji uglja, nafte, gasa, gvožđa, čelika – po svim strateškim sirovinama je bogato područje, okreće se i Kini i Indiji i proširuje se na sve strane.

Nama ovaj sporazum pruža mogućnost da dobre stvari iskoristimo, istakla je ona.

Ivankovićeva podvlači da će posebnu korist od sporazuma imati agroindustrijski sektor, kao jedan od vodećih izvoznih sektora, zato što je naša izvozna roba broj jedan za Rusiju, koja je 99 odsto evroazijskog tržišta. Reč je jabukama, zatim voću, povrću – smrznuto, sveže, konditorski proizvodi, prerađevine od mesa.

Smatra da će biti koristi i za one koji uvoze sirovine, koji prave nešto ovde pa uvoze sirovine iz ovih zemalja, pogotovo što je tamo u pravilima o poreklu ostala odredba o kumulaciji porekla, tako da su pospešene investicije, saradnja, razmena između partnera.

Ima dosta primera da se jedna kompanija razgrana na tržište Evroazijske unije pa i na Srbiju, isto kao što iz EU dolaze ulagači pa koriste benefite ovog sporazuma, kaže ona.