Pitanje nestabilnog tržišta nafte i njenih derivata izazvanog ratom u Ukrajini, dodatno je postalo neizvesno usled ratnih sukoba na Bliskom istoku. Iz Udruženja naftnih kompanija Srbije kažu da problema nema sve dok je moguć izvoz iz Irana.
Ceo svet je mislio da će doći do velikog potresa na tržištu nafte usled ratnog sukoba na Bliskom istoku i da će to enormno podići njenu cenu, međutim, dve nedelje kasnije ništa se nije dogodilo.
„Dok god ima iranske nafte na tržištu, a ima je, nema problema u snabdevanju, nemate manjkove. Najbolji indikator na tržištu su cene. Cena sirove nafte je ispod 80 dolara po barelu, to je, manje od proseka prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg. Cene pokazuju da tu nema problema odnosno da iranska nafta uspeva da zadovolji potrebe kupaca“, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar udruženja naftnih kompanija Srbije.
Kako je Amerika uvela sankcije 2018. godine na izvoz iranske nafte, od tada se oni snalaze, kažu u Udruženju naftnih kompanija Srbije, dodajući da pod drugom deklaracijom njihova nafta stiže do Mediterana i do nekih zemalja Evrope. Međutim, postoji druga bojazan.
„Amerika je ogroman proizvođač nafte, ali i najveći potrošač, tako da odatle ne ide nafta na drugu stranu. A ovaj Bliskoistočni region je zapravo vrlo bitan, jer ukoliko se ugroze ti kanali otpreme nafte prema Dalekom istoku, prema Evropi, gde god, tada bi ceo svet to osetio kao ozbiljan nedostatak, onda bismo i preko cena nafte videli da se nešto krupno dešava“, zaključuje Mićović.
Do tada, cena goriva u Srbiji već tri nedelje se manje ili više smanjuje, što pokazuje kakav je trend promena cena u regionu, a samim tim i cena sirove nafte. Podsećamo, već dve i po godine, na sve to krajnju cenu formira država uzimajući u obzir i kurs dolara.
Rusija bi u 2024. mogla da smanji proizvodnju nafte na 515 miliona tona
Preuzmite android aplikaciju.