Početna > Biznis
Biznis

Privrednici više strahuju od nestašice energenata nego od poskupljenja

Privrednici u Srbiji rekli su juče da više strahuju od nestašice struje i gasa nego od poskupljenja tih energenata i smatraju da je povećanje do deset odsto realno.
Foto: Unsplash/rozetsky

Direktor Unije poslodavaca Srbije Srđan Drobnjaković izjavio je da privrednici traže pre svega da država obezbedi redovno snabdevanje energentima i da se cene povećavaju postupno. „Nestašica bilo kog energenta nanela bi veće troškove zbog zaustavljanja proizvodnje i novog pokretanja nego povećanje do deset odsto, što bi bilo podnošljivo”, rekao je Drobnjaković.

Vlada Srbije usvojila je početkom juna ove godine zaključak kojim je Elektroprivredi Srbije (EPS) preporučila da do 31. avgusta 2022. godine ostane ista cena za rezervno snabdevanje – 97,50 evra po megavat-satu, bez poreza na dodatu vrednost (PDV), što je i prihvaćeno. Početkom godine „preporučena” cena od 75 evra po megavat-satu i za kupce na komercijalnom tržištu, tim zaključkom, ostala je ista do 31. avgusta ove godine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je pre nekoliko dana da će gledati da poskupljenje struje i gasa ne ide preko deset odsto za stanovništvo, a o ceni za privredu se nije izjašnjavao. Iz Fiskalnog saveta smatraju da bi cenu struje trebalo povećati i za privredu i za stanovništvo od 15 do 20 odsto.

Drobnjaković je naveo da privrednici još od prošle godine predlažu da se sa poskupljenjem struje ide postepeno da bi imali vremena za prilagođavanje i da budu uključeni u razgovore o određivanju cene za privredu. Dodao je da bi znatnijim poskupljenjem električne energije za privredu, pored malih preduzeća bili pogođeni i veliki sistemi i grane u kojima je među najvećim troškovima izdatak za potrošenu struju, a među njima je hemijska industrija, IT sektor i trgovinski centri.

Vlasnik mlekare „Spasojević” u Bajinoj Bašti Radomir Spasojević rekao je da je realno da struja za privredu poskupi deset odsto jer je sve poskupelo mnogo više, pa čak i drvo iako je domaći resurs. „Važno je da ima struje jer mi nemamo alternativni energent, a veliki smo potrošači i sada nam je mesečni račun oko 1,2 miliona dinara”, kazao je Spasojević.

Skuplja soja i kukuruz, jeftinija pšenica

Preuzmite android aplikaciju.