Kineska ekonomija je zabeležila u trećem kvartalu 2021. najsporiji rast u poslednjih godinu dana od 4,9 posto, zbog problema s deficitom električne energije, uskih grla u lancu snabdevanja i velikog potresa na domaćem tržištu nekretnina, objavio je danas Nacionalni zavod za statistiku (NBS).
„Oporavak domaće privrede je i dalje nestabilan i neujednačen“, saopštio je portparol NBS-a Fu Lingui na brifingu za medije u Pekingu, prenosi Rojters.
Analitičari, koje je anketirala britanska agencija, predviđali su rast kineskog bruto domaćeg proizvoda od 5,2 posto u trećem tromesečju.
Slabi podaci o kineskom rastu uticali su na današnji pad većine azijskih berzi zbog opšte zabrinutosti investitora za globalni ekonomski oporavak i straha od mogućeg prelivanja kreditnog rizika iz kineskog sektora nekretnina na širu ekonomiju.
Krizu u sektoru nekretnina izazvala je građevinska grupa Evergrande koja se bori sa enormnim dugom od 300 milijardi dolara.
Kineska maloprodaja je porasla 4,4 procenta u trećem tromesečju
Nasuprot generalnom negativnom trendu BDP-a, kineska maloprodaja je porasla 4,4 procenta u trećem tromesečju, što je iznad prognoza ekonomista i više od avgustovske od 2,5 odsto. Takođe, anketna stopa nezaposlenosti u celoj zemlji je pala sa 5,1 posto na 4,9 procenata.
Na kvartalnoj osnovi, privredni rast je u tromesečju jul-septembar skliznuo na 0,2 posto u odnosu na naniže revidiranih 1,2 procenta u drugom kvartalu.
Premijer Li Kećijang je izjavio u četvrtak da Kina ima dovoljno alata da se uhvati u koštac sa ekonomskim izazovima uprkos usporavanju rasta, i izrazio uverenje u postizanje celogodišnjih razvojnih ciljeva.
Guverner Narodne banke Kine Ji Gang je rekao juče da se očekuje rast ekonomije od 8,0 odsto ove godine.
Preuzmite android aplikaciju.