Početna > Srbija
Srbija

Priština verovatno blizu potrebnog broja glasova, Srbija će se boriti!

Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost smatra da je Priština verovatno blizu tome da dobije dve trećine glasova koliko je potrebno kako bi postala član Saveta Evrope, ali ukazuje na to da je pitanje kako će čak i zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova glasati.
Foto: Tanjug/Rade Prelić

Rajić za Tanjug navodi da je potrebno da Srbija diplomatskim putem postigne dogovor sa onim zemljama koje se kolebaju da makar budu uzdržane, jer Prištini sve sem glasa „za“, kako kaže, kvari matematiku.

„Priština je verovatno blizu tog broja ako računamo da sve države koje su priznale Kosovo budu glasale da ona postanu član SE, ali pitanje je da li će se to baš tako desiti i da li će svaka država koja je priznala Kosovo da glasa za njihov prijem u SE“, kaže Rajić.

Podseća da su ranije Mađarska, Poljska i Bugarska znale da ne glasaju za sve zahteve Prištine, ali primećuje da je sada situacija teža zbog ukrajinske krize.

„Pretpostavljam da se od Poljske i Bugarske teže može očekivati da neće glasati za neki zahtev Prištine sada. Bez obzira na to, Priština će pokušati da ostvari dve trećine i uz pomoć svojih sponzora na zapadu će se potruditi da do tog broja dođe. Srbija će se boriti, apelovati na sve države“, smatra Rajić i dodaje da Srbija može da apeluje na svaku državu i na one koje nisu priznale, ali i na one koje su priznale, a koje se kolebaju.

Podsetio je da smo uspeli da izađemo kao pobednici u slučajevima kada je tzv Kosovo tražilo da postane član Unesca i Interpola, međutim ukazuje na to da je to bilo pre ukrajinske krize i da je sada zbog toga malo teže i drugačije jer iako je Srbija podržala sve zaključke EU u vezi Ukrajine, imamo dosledan stav o neuvođenju sankcija Rusiji što se, primećuje, neće svideti svima.

Priština upravo zbog toga i želi da podnese ovaj zahtev sada, kaže Rajić i dodaje da u Prištini smatraju da im je sada pravi trenutak da obezbede podršku svih onih koji su zauzeli jedinstveni oštar stav prema Moskvi, a isti je zauzela i Priština.

„To će im biti glavni argument“, kazao je Rajić i dodao da će se Srbija pozivati, kao i do sada, na argument međunarodnog prava i činjenicu da Priština ne poštuje nijedan do sada postignut sporazum.

„Da su nam opcije izvanredne nisu, da su nam šanse dobre – nisu, pokušaćemo diplomatskim sredstvima to da sprečimo, ali moramo biti svesni da situacija nije nimalo ružičasta i da karte koje su nam podeljene u ovom trenutku nam uopšte ne odgovaraju“, navodi.

Prema njegovim rečima, Priština u ovom momentu ima daleko moćnije saveznike i podseća da Srbija u ovom momentu nema saveznika u Savetu Evrope koji bi se oštrije zauzeli za naš stav, budući da je Rusija suspendovana, a zemlje koje nisu priznale Kosovo su u zajedničkom bloku zemalja koje su zauzele stav prema Rusiji i neće želeti da iskaču.

„Ne kažem da će glasati za aplikaciju Prištine, ali će gledati da se drže dalje od te priče kako ne bi upadali u oči partnerima iz Evrope koji će govorljivo goriti za aplikaciju Prištine“, kaže Rajić.

Kako navodi, Savet Evrope je „velika govornica“ gde se može izneti stav koji će čuti predstavnici drugih država.

Zbog toga, Priština neće imati neke benefite sem toga što će moći da politički profitira i svojoj javnosti kaže da su legitimisali svoju nezavisnost time što su prvi put ušli u neku organizaciju.

Sledeći potez Prištine je NATO, kaže Rajić i dodaje da je glavni cilj Prištine da postane član NATO alijanse.

Dodaje da se članica NATO-a ne postaje kao u Savetu Evrope kvalifikovanom većinom, već sve države članice moraju da glasaju „za“.

„Tu imaju problem jer nemaju podršku od četiri države članice NATO koje ih nisu priznale – Rumunije, Slovačke, Španije i Grčke“, kaže Rajić i dodaje da pokušavaju da iskoriste ukrajinsku krizu kako bi pokazali da su oni uz zapad.

Rajić se, kada je reč o pritiscima na Srbiju zbog ukrajinskog rata, najviše plaši dela vezanog za energetski sektor i podsećajući da smo prošli put bili izuzeti iz sankcija kaže da je moguće da će to pitanje biti ponovo pokrenuto nakon usvajanja šestog paketa sankcija.

„EU je uvela sankcije da ruska nafta ne može da se transportuje kroz zemlje Unije i to se odnosi samo na Srbiju jer nema izlaz na more. Mi smo uspeli, zahvaljujući diplomatskoj aktivnosti predsednika Aleksandra Vučića, da budemo izuzeti prošli put, ali to je privremeno i bojim se da će zapad nakon što usvoji sesti paket ponovo to staviti na sto i da će reći da ako ne krenemo tim putem, nećemo moći da koristimo rusku naftu. To nije izvesno, to je moj strah, ali on nije iracionalan i mislim da se u Briselu o tome ozbiljno razmišlja“, zaključuje Rajić.

Vučić: Nemamo nameru da prodajemo „Dunav osiguranje“

Preuzmite android aplikaciju.