Kašalj mališana uvek uplaši roditelje, a čest je pratilac hladnijeg dela godine. Uobičajen je simptom različitih respiratornih poremećaja koji može narušiti svakodnevne aktivnosti, san i kvalitet života dece i roditelja. Ponekad je teško odrediti da li se radi o produktivnom, suvom ili mešovitom kašlju.
Ipak, ono što je važno da znamo je da, pre nego što se detetu uvede sintetski lek, a svakako pre antibiotika, prva linija odbrane kod kašlja bude iz prirode. Veliki broj prirodnih lekovitih supstanci koje deluju povoljno na disajne puteve i različite vrste kašlja. Nije ih lako poređati po efikasnosti, ali ako treba da izdvojimo najvažnije to bi bili:
Med
Med pored antimikrobne aktivnosti povećava prisustvo hemijskih supstanci koje ispoljavaju i umirujuće i opuštajuće efekte. Posebno je efikasan kod noćnog kašlja dece. Med je bezbedan za primenu, a zbog slatkog ukusa ga rado prihvataju sve generacije. Biljni proizvodi sa dodatkom meda su bezbedna i efikasna pomoć prevenciji i terapiji početnih faza oboljenja disajnih puteva.
Vitamin C
Vitamin C je jedna od ključnih supstanci za funkcionisanje ljudskog organizma koja se mora unositi svaki dan. Doprinosi jačanju imunološkog odgovora podržavajući urođeni i stečeni imuni sistem. Nedavna analiza čak 9 kliničkih ispitivanja je potvrdila da primena visokih doza vitamina C kod infekcije virusima prehlade dovodi do smanjenja trajanja infekcije i ubrzava izlečenje. Preporučene dnevne doze su i dalje u opsegu 15 – 115 mg/dan. Vitamin C, pored brojnih drugih uloga u organizmu, doprinosi normalnoj funkciji imunog sistema.
Bokvica
List bokvice je tradicionalni biljni lek za simptomatsko lečenje iritacija usne duplje ili ždrela i pratećeg suvog kašlja, katara respiratornog trakta i blažih upala sluzokože usta i grla. Bokvica i njeni karakteristični aktivni sastojci ispoljavaju protivupalne, antibakterijske, antivirusne, spazmolitičke i imunostimulatorne efekte.
Beli slez
Sluzi iz korena belog sleza oblažu sluzokožu usta i ždrela, štiteći je od iritacije. Zato se preparati belog sleza koriste kod iritacije usta ili grla i povezanog suvog kašlja. Potvrđen je umirujuć efekat na kašalj, ali i povoljan efekat korena belog sleza na imunitet i protiv upala. Nekada se pripremao čaj od korena belog sleza prelivanjem hladnom vodom pošto se tako izvlači najveća količina sluzi. Međutim, tako dobijen napitak je često bio bakteriološki neispravan, a uvek pogodan za brz razvoj mikrooganizama, pa se zato danas najčešće izrađuju sirupi. Dve kliničke studije koje su obuhvatile oko 900 dece sa iritacijom usta i grla i povezanim suvim kašljem su registrovale smanjenje kašlja nakon primene sirupa korena belog sleza. EFSA povezuje beli slez i zdravlje disajnih puteva u smislu umirujućeg, prijatnog efekta na grlo, ždrelo i glasne žice, i olakšanja u slučaju golicanja u grlu i ždrelu.
Preuzmite android aplikaciju.