На Новосадском сајму биће одржани Сајам књига и 26. изложба уметности „Арт Еxпо“ од, 3. до 10. марта, док ће 9. и 10. бити организован 17. међународни сајам образовања „Путокази“.
На манифестацијама ће наступити 180 излагача из шест земаља, а припремљено је више од 150 различитих програма на готово 10.000 квадратних метара у Хали „Мастер“, Аули и Хали 1 Новосадског сајма.
Поред тога Сајам књига нуди и прилику да се уз попусте које најављују издавачи купе књиге по значајно нижим ценама, а за 8. март излагачи најављују и посебне акције за даме.
Кључни догађај на Сајму књига су „Дани Лазе Костића“ на којима ћемо традиционално доделити и истоимену награду, а на Сајму припремамо и посебну Изложбу посвећену нашем академику Матији Бећковићу, кога очекујемо и на Свечном отварању Међународног сајма књига.
Уз Сајмове књига и Изложбу уметности, који почињу 3. марта, у среду 9. и 10. марта организујемо Сајам образовања „Путокази“.
На том догађају, биће представљено готово 500 образовних профила, као и програми за ученике свих узраста и програми на језицима националних мањина.
Уз понуду средњег, вишег и високог школства у нашој земљи, представиће се факултети из иностранства – Републике Српске, Словеније, Словачке и Канаде, рекао је генерални директор Новосадског сајма, Слободан Цветковић.
Покрајински секретаријат за високо образовање и научно истраживачку делатност пружа вишегодишњу подршку у организацији Сајма образовања на Новосадском сајму.
„У протеклих неколико година, размишљајући шта заправо да прикажемо на Сајму образовања можемо да кажемо, као један квалитет са којим идемо у нове сајмове је реч градитељство.
Заиста осећам велико задовољство што у тој синергији данас, могу да кажем да смо урадили један важан посао кроз градитељство, рекао је покрајински секретар за високо образовање и научно истраживачку делатност“, изјавио је Зоран Милошевић, и нагласио важност улагања у образовање, али и улагање у инфраструктуру важних институција, као што је завршетак радова на Научно – технолошком парку Нови Сад и БиоСенс Институту.
„Манифестација ове врсте је увек имала за циљ промовисање у афирмацију образовања, зато ће Покрајински секретаријат за образовање ове године дати свој допринос у стварању прилика, и ове године ћемо учествовати са значајним средствима у финансирању доласка основних и средњих школа, како би се професори и ученици благовремено информисали о новинама у сфери образовања, и били у прилици да виде овогодишњу понуду и садржај покрајинских средњих школа и високошколских установа“, рекао је заменик покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, Милан Ковачевић.
„Врло је важно да у години када је Нови Сад Европска престоница културе, успемо да организујемо оваку манифестацију која промовише књижевност, уметност и образовање. Град Нови Сад контунуирано помаже Сајам образовања путокази, сваке године издвајамо око милион динара за ове потребе. Врло је важно да нагласимо да 16 новосадских средњих школа има штанд на овој манифестацији и на овај начин се нуди могућноста ученицима завршних разреда основних школа да се упознају са будућим школама“, рекла је чланица Градског већа за образовање, Града Новог Сада, Дина Вучинић.
„Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, на чијем сам челу, са радошћу сваке године ишчекује ову сајамску манифестацију и већ смо традицонално партнери читава Покрајинска влада и Град Нови Сад.
Оно што је сваке године срж нашег деловања и излагања на оваквој сајамској манифестацији јесте активност наших установа културе, где ће 12 установа представити пре свега своју издавачку делатност која је заиста снажна.
Важан податак за све оне који се баве писаном речи и књигом, јесте да смо у протеклих годину дана, мислим на Покрајинску владу, успели да удвостручимо износ средства која додељујемо издавачима, и сада тај износ представља 20 милиона динара“, рекла је Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.
„Министарство културе и информисања ће имати свој штанд на Сајму књига, и на њему ће се поред 12 установа културе из Града и Покрајине, под покровитељством Министарства наступити и 10 републичких установа културе, као што су издавачку делатност Народног музеја Народне библиотеке, Државни архив Србије, Архив Југославије, Природањчки музеј из Београда и други“, рекао је Младен Весковић, виши саветник у Министарству културе и информисања.
Директор Програма „Дани Лазе Костића“, Горан Ибрајтер, искористио је прилику да објави имена награђених аутора који су добили награду „Лаза Костић“ – награди која се додељује за најбољу књигу, објављену између два Сајма.
Добитници су Јовица Аћин за приче Бања објављену у издању зрењанинске Агоре и Зоран Ђерић, за поезију Песме продуженог трајања објављену у издању Културног центра „ Милош Црњански“ из Новог Сада.
Награда за најбољу књигу у области књижевности за децу, припала је Весни Алексић за књигу Дуго мачје лето у издању Креативног центра, Београд.
Награда, „Издавачки подухват године“, додељена је Издавачкој кући Прометеј и Библиотеци града Београда за књигу Настанак европских језика док је Специјална награда припала Академској књизи за роман Преображај света и Нојзацу за Река, једна другачија дунавска антологија.
„У Аули Новосадског сајма ће у организацији Европске престонице културе, бити реализована мултимедијална изложба „Нови Сад кроз књигу“, пројекат који се организује у сарадњи са Новосадским сајмом, Градском библиотеком из Новог Сада и Градске управе за културу.
Сви су много помогли да се пројекат реализује, и по први пут се овако нешто дешава у Новом Саду“, рекла је Програмска директорка Нови Сад – Европска престоница културе, Сара Вулетић, и позвала посетиоце да дођу на Новосадски сајам.
Преузмите андроид апликацију.