Министарство државне управе и локалне самоуправе организује Сајам студентске стручне праксе у јавној управи на којем ће више од 50 органа јавне управе студентима пет државних универзитета понудити велики број места за праксу.
Сајам је 9. новембра, онлајн је и одржава се преко платформе израђене за овај сајам виртуелизацијом Народне скупштине Републике Србије.
После прошлогодишњег првог сајма студентске стручне праксе у јавној управи – када је 18 органа јавне управе понудило студентима 400 места за стручну праксу, на овогодишњем сајму је троструко више институција, чак 56. Богатија је и понуда праксе, кажу у Министарству државне управе и локалне самоуправе.
„Ова иницијатива део је ширег реформског процеса јачања административних капацитета у нашој јавној управи у коме су органи јавне управе отворили врата студентима, надамо се нашим будућим колегама у жељи да их подржимо у процесу студирања дајући им прилику да своја теоријска знања примене у пракси и стекну искуства у струци за коју се школују“, рекла је др Јасмина Бенмансур, помоћник министра државне управе и локалне самоуправе.
Сајам је већ традиционално онлајн догађај и реализује се на посебно креираним савременим платформама, које виртелизују најважнија и најрепрезентативнија здања државних институција. Ове године то ће бити Дом Народне скупштине, док је прошле године то била Палата „Србија“.
„Три хиљаде посетилаца у току, и 37.000 посетилаца после одржавања сајма посетило је нашу виртуелну платформу, упознало се са сајамским догађајима, и понудом стручне праксе у јавној управи. Након тога више од 400 студената искористило је прилику, добило је шансу и похађало једномесечну праксу у органима јавне управе“, додала је Бенмансурова.
Студент четврте године Правног факултета Универзитета у Београду Теодора Пејчић рекла је да је обавила стручну праксу код заштитника грађана.
„Не бих могла да издвојим само један утисак пошто смо приликом обављања студентске праксе били упознати са радом различитих сектора органа, заштитом права детета, заштитом лица са инвалидитетом, заштитом припадника националних мањина, заштитом лица лишених слободе и осталих сектора“, додала је Теодора Пејчић.
Студент Правног факултета Универзитета у Београду Матија Гочманац рекао је да је имао праксу у Министарству државне управе и локалне самоуправе.
„Најјачи утисак ми је била радна и колегијална атмосфера која влада у Министарству, а и стрпљење и посвећеност коју су радници имали према нама“, додао је Гочманац.
Ове године у понуди је готово 800 места за стручну праксу. Највише за студенте Правног, Економског факултета, као и факултета политичких и организационих наука.
„Ми увек саветујемо студенте да је јако значајно да оду на праксу зато што им она доноси један вид самопоуздања, могу да виде какви су и да се некако опробају у том пословном свету са правом на грешку. Ако добију повратну информацију у чему греше и како су се снашли, много је то лакше када нисте у радном односу и када сте у процесу учења, и ако имају стручног ментора, ако им се делегирају динамични и задаци који имају смисла, уколико имају осећај целине када им се нешто зада на пракси, ако добијају повратну информацију, то су све јако важни аспекти праксе који њима дају увид шта их све чека када буду партиципирали за прави посао“, рекла је Дејана Лазић, директор Центра Универзитета у Београду за развој каријере.
Сајам студентске стручне праксе у јавној управи почиње 9. новембра, у 10 часова.
До касно после подне, студенте ће на трибинама, панелима и штандовима дочекати више од 90 представника органа јавне управе, од централног до локалног нивоа.
Сајам је део реформе јавне управе, која се у Србији спроводи уз континуирану подршку Европске уније. Главни координатор реформе је Министарство државне управе и локалне самоуправе.
Преузмите андроид апликацију.