U Skupštini grada Kragujevca danas je priredjen prijem za kragujevčke vatrogasce, članove Spasilačkog tima za spasavanje iz ruševina Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, koji su učestvovali u spasilačkim operacijama posle razornog zemljotresa u Turskoj.
Osmorici članova tima iz Kragujevca, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić zahvalio se na hrabrosti i požrtvovanju i tom prilikom uručio im plaketu i simbolične poklone.
Vatrogasci su preneli svoja iskustva sa terena.
Prema rečima Ivana Glišovića, vodje kragujavačkog tima, prvi utisak kada su stigli u turski grad Hataj, bio je opšta konfuzija medju gradjanima i slika razorenog grada, koja ne može rečima da se opiše.
„Potpuno drugačija slika od onoga što smo gledali pre nego što smo otišli. Stanje ne može da se verno prenese dok uživo sve to ne vidite i ne doživite. Urušeno je skoro sve. To je veliki grad sa mnogo višespratnica, do sedmog, osmog sprata, gde je skoro 80 posto gradjevina palo na zemlju. To je strašan prizor“, ispričao je Glišović.
On je rekao da je u Spasilačkom timu Srbije bilo 47 spasilaca, delili su se na dve grupe i tako radili na raščišćavanju.
„Non-stop smo se smenjivali na terenu. Imali smo dobru saradnji i sa timovima iz ostalih zemalja, posebno sa Italijanima i Englezima, jer smo zajedno bili na istom terenu. Ali imali smo veliku pomoć i meštana koji su nam pomagali“, ispričao je Glišović.
Jedan od članova tima iz Kragujevca bio je i Vladica Momčilović, kome je ovo prva misija spašavanja i rada na ruševinama od posledica razornog zemljotresa. Uz svoje iskusne kolege i timski rad, snašao se dobro.
„Grad u potpunosti urušen, ljudi uplašeni, svi zbunjeni i konfuzni. Ovo je bilo moje prvo iskustvo što se tiče rada na ruševinama. Pomešana su osećanja, zbunjenost, uplašenost ali i velika volja da se pomogne tim ljudima. Čitav naš tim je tako funkcionisao jer svi smo otišli samo sa željom da ljudima pomognemo. Vi svuda na ulicama pored urušenih objekata vidite čitave porodice koje su uplašene“, preneo je svoje utiske Momčilović.
Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić rekao je da je grad ponosan na svoje vatrogasce čiji je poziv izuzetno odgovoran i važan.
„Mi smo svi srećni najpre što su se oni vratili dobrog zdravlja. Veoma je važno da imamo mi Kragujevčani ovakve heroje koji su dobro obučeni i opremljeni“, rekao je gradonačelnik napominjući da bez adekvatne opreme oni ne mogu da daju svoj potpuni maksimum i da je poruka ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića da osmisle sve što im je potrebno od opreme pravi put da može da im se pomogne.
„Kada država vodi računa o ovakvim jedinicama, tada imamo i dobre rezultate i to se videlo po tome što su naši Kragujevčani bili deo prve ekipe koja je otišla u Tursku i svi oni su predstavili našu zemlju u najboljem svetlu“, istakao je gradonačelnik Kragujevca.
Načelnik Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu Zoran Kočović izrazio je zadovoljstvo zbog hrabrosti i profesionalnosti koju su kragujevački članovi Spasilačkog tima pokazali.
„Kada dobijete kratak rok da organizujete tim od osmoro ljudi, koji treba da krenu iz Kragujevca u Tursku, a imate 25 dobrovoljaca, vi onda imate problem koga da pošaljete, jer ima zaista dosta dobrovoljaca, koji žele da idu. To samo pokazuje koliko su svi oni profesionalci i predani svom pozivu“, istakao je Kočović.
Spasilački tim iz Kragujevca činili su: Goran Ćiraković , Predrag Djokić, Aleksandar Simović, Miloš Ilić, Miloš Drobnjak, Vladica Momčilović, Saša Bečanović i Ivan Glišović.
Zajedno sa kolegama iz Spasilačkog tima Srbije i psom Zigijem spasili su tri života i izvukli veliki broj žrtava pod ruševinama.
Damjanović (AMSS): Očekuje se pojačan intenzitet saobraćaja unutar gradova
Preuzmite android aplikaciju.