Почетна > Србија
Србија

Пријем за крагујевачки спасилачки тим који се вратио из Турске

У Скупштини града Крагујевца данас је приредјен пријем за крагујевчке ватрогасце, чланове Спасилачког тима за спасавање из рушевина Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, који су учествовали у спасилачким операцијама после разорног земљотреса у Турској.
Фото: Танјуг/Наташа Лазаревић

Осморици чланова тима из Крагујевца, градоначелник Крагујевца Никола Дашић захвалио се на храбрости и пожртвовању и том приликом уручио им плакету и симболичне поклоне.

Ватрогасци су пренели своја искуства са терена.

Према речима Ивана Глишовића, водје крагујавачког тима, први утисак када су стигли у турски град Хатај, био је општа конфузија медју градјанима и слика разореног града, која не може речима да се опише.

„Потпуно другачија слика од онога што смо гледали пре него што смо отишли. Стање не може да се верно пренесе док уживо све то не видите и не доживите. Урушено је скоро све. То је велики град са много вишеспратница, до седмог, осмог спрата, где је скоро 80 посто градјевина пало на земљу. То је страшан призор“, испричао је Глишовић.

Он је рекао да је у Спасилачком тиму Србије било 47 спасилаца, делили су се на две групе и тако радили на рашчишћавању.

„Нон-стоп смо се смењивали на терену. Имали смо добру сарадњи и са тимовима из осталих земаља, посебно са Италијанима и Енглезима, јер смо заједно били на истом терену. Али имали смо велику помоћ и мештана који су нам помагали“, испричао је Глишовић.

Један од чланова тима из Крагујевца био је и Владица Момчиловић, коме је ово прва мисија спашавања и рада на рушевинама од последица разорног земљотреса. Уз своје искусне колеге и тимски рад, снашао се добро.

„Град у потпуности урушен, људи уплашени, сви збуњени и конфузни. Ово је било моје прво искуство што се тиче рада на рушевинама. Помешана су осећања, збуњеност, уплашеност али и велика воља да се помогне тим људима. Читав наш тим је тако функционисао јер сви смо отишли само са жељом да људима помогнемо. Ви свуда на улицама поред урушених објеката видите читаве породице које су уплашене“, пренео је своје утиске Момчиловић.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић рекао је да је град поносан на своје ватрогасце чији је позив изузетно одговоран и важан.

„Ми смо сви срећни најпре што су се они вратили доброг здравља. Веома је важно да имамо ми Крагујевчани овакве хероје који су добро обучени и опремљени“, рекао је градоначелник напомињући да без адекватне опреме они не могу да дају свој потпуни максимум и да је порука министра унутрашњих послова Братислава Гашића да осмисле све што им је потребно од опреме прави пут да може да им се помогне.

„Када држава води рачуна о оваквим јединицама, тада имамо и добре резултате и то се видело по томе што су наши Крагујевчани били део прве екипе која је отишла у Турску и сви они су представили нашу земљу у најбољем светлу“, истакао је градоначелник Крагујевца.

Начелник Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу Зоран Кочовић изразио је задовољство због храбрости и професионалности коју су крагујевачки чланови Спасилачког тима показали.

„Када добијете кратак рок да организујете тим од осморо људи, који треба да крену из Крагујевца у Турску, а имате 25 добровољаца, ви онда имате проблем кога да пошаљете, јер има заиста доста добровољаца, који желе да иду. То само показује колико су сви они професионалци и предани свом позиву“, истакао је Кочовић.

Спасилачки тим из Крагујевца чинили су: Горан Ћираковић , Предраг Дјокић, Александар Симовић, Милош Илић, Милош Дробњак, Владица Момчиловић, Саша Бечановић и Иван Глишовић.

Заједно са колегама из Спасилачког тима Србије и псом Зигијем спасили су три живота и извукли велики број жртава под рушевинама.

Damjanović (AMSS): Očekuje se pojačan intenzitet saobraćaja unutar gradova

Преузмите андроид апликацију.