Број сезонских радника у пољопривреди, од када је почела реформа сезонског запошљавања, достигао је скоро 100 хиљада, а у последњих пет година, тај систем је у буџет Србије донео милијарду 900 милиона динара. Који су још бенефити електронске пријаве сезонаца и како тај систем функционише од увођења?

Пољопривредници, којима је лакше пријављивање сезонаца било најпотребније, сада их пријављују са неколико кликова. Више од хиљаду послодаваца користило је ту могућност, највише у Војводини. Законски прописи су усвојени у јуну 2018., а наредне године је почела да функционише електронска пријава сезонаца.
О предности система говори шефица Јединице за дигитализацију, иновације и предузетништво у НАЛЕД-у Ирена Ђорђевић Шушић.
Систем електронске пријаве је донео користи и за раднике, те је важно напоменути да сезонски радници, пријављени електронским путем, добијају уплаћене порезе и доприносе, а притом не губе право на породичне пензије, социјалну помоћ, стипендије и слично. До 2019. године сезонски радници су у 95 одсто случајева били ангажовани на црно и систем их није препознавао, подсећа програмска директорка у НАЛЕД-у Јелена Бојовић.
Применон Закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у одређеним делатностима отклања се готово свака могућност злоупотребе електронске пријаве сезонаца од послодаваца, додаје програмска директорка.
Планирано је проширење система на неке друге делатности где то има смисла за повремена и краткотрајна ангажовања, додаје Ирена Ђорђевић Шушић.
Према истом рецепту, систем лакшег ангажовања сезонских радника уводи се и у другим земљама Западног Балкана, у Македонији и Црној Гори.
Преузмите андроид апликацију.