Прихватни центар Кикинда отворен је 2017. године, и у протеклих пет година пружио је привремено уточиште великом броју миграната из ратом захваћених подручја, као и економским мигрантима на путу ка Европској унији.
Тренутно је у том Центру смештено преко 700 миграната, углавном самаца млађе доби, који се у просеку ту задржавају око двадесетак дана.
У односу на првобитне капацитете Прихватног центра Кикинда, број миграната смештених у објекту некадашњег пољопривредног комбината „29 новембар“ сада је значајно већи.
„Тренутно овде борави 729 лица. То су сада углавном самци, у доби до 30 година. У просеку, задржавају се 22 дана и настављају пут даље у неку од земаља у коју желе да оду“, наводи Јово Качар, координатор у Прихватном центру Кикиндач
У кикиндском Прихватном центру тренутно су најбројнији мигранти из Пакистана, Бангладеша, Авганистана, Сирије, Марока, Туниса. Међу њима је и Навид из Пакистана, који каже да је задовољан условима живота у Центру.
Навид из Пакистана оцењује живот у Центру као добар.
„Имамо све што нам је потребно, немамо разлога да се жалимо“, тврди он.
Центар крај Кикинде је отвореног типа и дешавале су се, нажалост, немиле сцене међусобних окршаја миграната.
Али, последњих месеци ситуација је мирна.
Добра сарадња са надлежним институцијама и полицијом усмерена је на максималну безбедност тих људи, као и домаћег становништва.
„Безбедносна ситуација у Центру је на задовољавајућем нивоу. Имамо полицијске патроле у три смене, током 24 сата. Морам да кажем и да имамо добру сарадњу са полицијом“, бјашњава Јово Качар.
Члан Градског већа Кикинда Мирослав Дучић потврђује да је сарадња између Полицијске управе, Прихватног центра и града Кикинде на изузетно високом нову.
„На нашу срећу, инцидената нема. Ми нисмо имали ситуацију да се грађанство обраћало граду за помоћ“, додаје он.
За највећи број тих људи, Србија је транзитна земље на путу ка Европској унији. У протеклих пет година, само кроз Прихватни центар Кикинда прошло је више од 30.000 миграната.
Преузмите андроид апликацију.