Један од најпознатијих симбола Новог Сада, након великог пожара у којем је уништен и вишедеценијског занемаривања, поново се диже из пепела. Реч је, наравно, о згради Радничког универзитета.
Од свог оснивања, Раднички универзитет представљао је образовно-културну установу од посебног значаја за Град Нови Сад.
Био је угледна институција, која је за више од пет деценија одшколовала више од два и по милиона Новосађана.
Новосадски Отворени Универзитет (Раднички Универзитет “Радивој Ћирпанов”) основан је 20. новембра 1952. године, али је као правни наследник Народног универзитета, који је основан 1919. године, присутан у Новом Саду пуних 90 година.
Током летњег распуста, овде је био организован дневни боравак деце, са креативним радионицама, а у време када је видео-рекордер још био новина и за многе превише скуп да би га поседовали у свом дому, за децу су овде организоване пројекције цртаних филмова са VHS касета.
Пре нешто мало више од 22 године, тачније 6. априла 2000. године, на 12. спрату Новосадског отвореног унивезитета у Војвођанских бригада 7, избио је пожар који се убрзо проширио по згради.
Том приликом једна особа је изгубила живот, а шест је повређено.
Зграда Радничког универзитета након пожара и започете, па прекинуте реконструкције била је у сталном пропадању, упркос бројним обећањима да ће тај проблем бити решен.
Нерешени имовинско-правни односи спречавали су да објекат буде продат инвеститору који би зграду реконструисао.
И ко зна до када би костур зграде Радничког универзитета стајао, да није било иницијативе актуелне власти, након које је пре неколико година почело активније да се решава ово питање.
Зграда Радничког универзитета коначно је предата у власништво Града Новог Сада и тиме је направљен озбиљан корак у будућност.
У склопу четврте индустријске револуције, која се тренутно одвија у Новом Саду, отворена је лицитација за продају ове запуштене зграде, након чега је по цени већој од 5,2 милиона евра, припала у власништво компанији ”Vega IT”.
Неколико месеци касније, ”Vega IT” је објавила и архитектонски конкурс, након чега је јавност представљено идејно решење за изглед тзв. „Плавог небодера“, према пројекту архитекте Лазара Кузманова.
Лазар Кузманов, директор архитектонског бироа „Kuzmanov and partners“ тада је изјавио да је идејни концепт нове архитектуре „Палате Vega Раднички“ управо очување идентитета објекта уз савремену обликовну препознатљивост и коришћење нових материјала и савремених облога.
Иако је ово значајан корак за компанију ”Vega IT”, неоспорно је приметити колико је велики корак и за сам Град, јер се ради о инвестицији у вредности од 12 милиона евра.
Не само да ће се овом инвестицијом вратити поновни живот у некадашњу запуштену зграду, те самим тим улепшати и изглед новосадских улица, већ ће у центру града нићи нова, модерна, компанија која ће отворити око 550 нових радних места.
Одлична сарадња Града и компаније “Vega IT“ резултирала је неизмерном захвалошћу ове компаније на свој неопходној помоћи коју је добила од Града, те тога што су заједничким снагама постигли да након деценија тапкања у месту коначно кренемо у будућност!
Зграда Радничког универзитета, до скоро симбол страдања, опасала се скелама и отворила нову еру свог развоја.
Завршетак радова на реконструкцији зграде некадашњег Радничког универзитета планиран је за август 2022. године, након чега ће део тренутних, али и нови запослени, моћи да се уселе у нови пословни простор површине од 6 500 квадратних метара на 13 спратова.
У наставку погледајте како се одвијају радови на трансформисању и поновном рађању једног од симбола Новог Сада:
Преузмите андроид апликацију.