Премијерка Ана Брнабић састала се данас са министром спољних послова Летоније Едгарсом Ринкевичсом, који је допутовао у посету Србији.
Брнабић и Ринкевичс су разговарали о билатералним односима, економској и трговинској сарадњи и напретку Србије у процесу европских интеграција.
Шеф летонске дипломатије похвалио је напредак Србије на пољу евроинтеграција, истичући да су успешно спроведеним референдумом о уставним променама учињени значајни кораци у области реформе правосуђа и кључни за даљи напредак у области владавине права.
Ринкевичс је оценио и да постоји значајан простор за унапређење економске сарадње и повећање обима спољнотрговинске размене и да је Летонија, када епидемиолошки услови дозволе, отворена за директне контакте привредника две земље, који би могли допринети снажнијој економској сарадњи.
Премијерка Брнабић је изнела став о стратешком опредељењу Србије за приступање Евопској унији, истичући да веома цени подршку коју Летонија пружа Србији на њеном европском путу, а нарочито за отварање Кластера 4 у децембру прошле године.
Она је истакла да очекује да ће, током француског председавања Савету Европске уније, Србија отворити и Кластер 3 који се односи на конкурентност и инклузивни раст, наводи се у саопштењу Владе Србије.
Србија се, како је објаснила премијерка. залаже за напредак Западног Балкана на европском путу, који је, према њеним речима, од суштинског значаја за стабилност региона.
Брнабић је захвалила на доприносу Летоније безбедности на Косову и Метохији кроз значајно учешће у саставу мисија КФОР и ЕУЛЕКС, оцењујући да је присуство ових мисија и даље неопходно и да умногоме утиче на сигурност грађана.
Ринкевичс је пренео подрсксу Летоније нормализацији односа и остваривање напретка у дијалогу Београда и Приштине уз пуну примену договореног, истичући да његова земља чврсто подржава поштовање демократских процеса и став да је неопходно омогућити гласање Срба који живе на Косову и Метохији на предстојећим изборима.
Брнабић и Ринкевичс су изразили уверење да ће по завршетку пандемије бити интензивирани и политичких контакти на највишем нивоу, како би се продубила билатерална сарадња две државе.
Две стране су посебно апострофирале могућности сарадње у области биоекономије.
Преузмите андроид апликацију.