Кинески премијер, Ли Ћијанг, предложио је данас оснивање међународне организације која би подстицала глобалну сарадњу у области вештачке интелигенције (АИ), истакавши потребу за координацијом земаља у развоју и безбедности ове брзо напредујуће технологије.

Говорећи на отварању Светске конференције о вештачкој интелигенцији (Wорлд АИ Цонференце) у Шангају, Ли је оценио да је АИ „нови мотор економског раста“, али је упозорио да је управљање овом технологијом на глобалном нивоу и даље фрагментисано, те је позвао на успостављање међународног оквира који би био широко прихваћен.
„Глобално управљање вештачком интелигенцијом и даље је разједињено. Постоје велике разлике међу земљама, посебно у погледу регулаторних приступа и институционалних правила. Морамо ојачати координацију како бисмо што пре формирали оквир за глобално управљање АИ који би уживао широки консензус“, рекао је Ли.
Тродевни скуп у Шангају окупља кључне актере из индустрије и представнике власти, у тренутку када, како пише Ројтерс, расте технолошко надметање између Кине и Сједињених Америчких Држава- две највеће светске економије.
Вашингтон је, како наводи Ројтерс, увео ограничења на извоз напредне технологије у Кину, укључујући најсофистицираније АИ чипове које производе компаније попут Нвидије, као и опрему за производњу чипова, уз образложење да би те технологије могле ојачати кинеске војне капацитете.
Упркос овим мерама, Кина наставља да остварује значајне помаке у развоју АИ технологија, што изазива пажњу и забринутост америчких званичника, појашњава Ројтерс.
Иако није директно поменуо Сједињене Државе, премијер Ли упозорио је да би АИ могао постати „игра резервисана за неколицину земаља и компанија“.
Мелони: Признавање палестинске државе пре оснивања може бити контрапродуктивно
Преузмите андроид апликацију.