Долази до повећања волумена желуца, што може да подигне дијафрагму и доведе до тегоба, посебно ако особа има кардиоваскуларне проблеме. Јављају се симптоми у виду пробадања, па особа има утисак да је реч о кардиоваскуларној тегоби, каже дијететичар Рада Вејин.
Српска слава јединствен је обичај који је уврштен у Регистар нематеријалног културног наслеђа Унеска, као прво културно добро из Србије на овој листи. Славу прати низ обичаја, а Срби као гостољубив народ не штеде на храни које за ову прилику има у изобиљу. Некада се и претерује, а на то нас подсећа наше тело. Поједине особе на дан свечаности скоро да ништа не једу, како би било „више простора у стомаку“ за разне посластице. У кратком временском року, често у вечерњим сатима, преоптерете стомак једним изразито обилним оброком. Нажалост, деси се да се слава заврши горушицом, мучнином, надимањем, несаницом, боловима који личе на кардиолошке тегобе.
Умереност и на дан славе
Стручњаци нас упозоравају да је умереност у свим приликама кључ здравља. Сувише обилни и зачињени оброци могу да оптерете желудац и доведу до низа тегоба.
– Битно је и када идемо на славу да конзумирамо доручак и ручак у предвиђено време, можда нешто мање оброке, уколико је слава у вечерњи сатима. Деси се, ипак, да некада конзумирамо један обилан оброк, оптеретимо желудац у смислу повећаног уноса масноћа и угљених хидрата. Долази до повећања волумена желуца, што може да подигне дијафрагму и доведе до тегоба, посебно ако особа има кардиоваскуларне проблеме. Јављају се симптоми у виду пробадања, па особа има утисак да је реч о кардиоваскуларној тегоби. Углавном није, већ је све последица дигестивних проблема, повећања концентрације гасова у дигестивном тракту, који изазивају болове у пределу срца – каже за портал еКлиника специјалиста у области јавног здравља и председница Удружења нутрициониста и дијететичара Србије Рада Вејин.
Шта може да помогне код масних оброка
Слава је свечаност која је због радних обавеза углавном организује у вечерњим сатима. После изразито обилног оброка метаболизам масти је већи, објашњава Рада Вејин.
– Уколико конзумирамо намирнице са већим процентом масноће савет је да се пије незаслађена лимунада и конзумира салата зачињена јабуковим сирћетом. Препорука је да се колачи и угљени хидрати једу у што мањој мери, посебно у вечерњим сатима, евентуално један колач. Никако није добро да за 20 минута конзумирамо велике количине хране, савет је да пробамо једну намирницу мало сачекамо, па касније да пробамо нешто друго – наглашава Вејин.
Слава се завршава горушицом и несаницом
Изразито обилна количина хране може да изазове прави мали „торнадо“ у стомаку, који мора да метаболише нешто што метаболише цео дан сада само у вечерњим сатима.
– После оваквог оброка могућа је горушица, несаница. Газирана пића могу да изазову рефлукс, доведу до појачаног лучења желудачне киселине, не треба заборавити да само једно алкохолно пиће има доста угљених хидрата. Могуће је да се тегобе јаве и код млађих људи, посебно ако је храна јако зачињена. На пример, поједете рибљу чорбу, попијете газирани сок, поједете пециво, па потом колач. Комбинација свега утиче на варење и појачану хлороводоничну киселину и код здравих особа – наводи саговорница портала еКлиника.
Не заборавите да соли има и у хлебу
Тегобе су могуће и код младих и здравих људи, а још више код хроничних пацијената ако се не придржавају прописане терапије. Обилан оброк може да повећа крвни притисак због великих количина соли, објашњава нам Вејин.
– Великих количина натријума има у сухомеснатим производима, месним прерађевинама, па и хлебу. У овим условима повећава се количина натријума, поремети се однос натријум – калијум, не пије се довољно течности и долази до повишеног крвног притиска. Уколико особа има проблема са дијабетесом велика количина угљених хидрата доводи до скока шећера, који се касније због вишка претвара у масне наслаге, особа се осећа тромо, уморно, може да се зацрвени. Пацијенти са дијабетесом морају и на слави да се придржавају правила исхране, посебно је битно да редовно конзумирају оброке како не би дошло до пада или раста шећера у крви. Редовни оброци су бити и за здраве и болесне особе – закључује Рада Вејин.
Преузмите андроид апликацију.