Početna > Srbija
Srbija

Predstavljena mapa investicionih prilika u Srbiji u skladu sa ciljevima

Forum „Promocija održivih investicija“ na kom je prvi put predstavljena „Mapa investicionih prilika u skladu sa ciljevima održivog razvoja (COR)“ održan je danas u Beogradu, a ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović rekao je tom prilikom da su oblasti koje su danas predstavljene one u kojima se očekuje veći priliv privatnog kapitala.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Ministar je naglasio da pitanja odgovornog ekonomskog razvoja, poštovanja ljudskih prava i zaštite životne sredine postaju sve značajniji u današnjem vremenu.

„Nakon pandemije novi izazovi u Evropi uzrokovani krizom na istoku doveli su do nedostatka energenata, inflacije i nestabilnosti i stvorili pritisak na države širom sveta. Odgovornom politikom Vlade Srbije uspeli smo da obezbedimo dobre rezultate i sačuvamo najugroženije stanovništo“, rekao je Momirović.

Pored svih izazova, dodao je ministar, direktne strane investicije u Srbiji su iznosile 4,5 milijarde evra, Srbija ima rekordno nisu stopu nezaposlenosti od 9 odsto, a spoljno trgovinska razmena je na kraju prošle godine iznosila 83 milijarde evra.

„Naučno – tehnološki park Mihajlo Pupin koji ćemo graditi u Beogradu u saradnji sa Kinom, pojačaće našu ekonomsku saradnju, a do kraja godine očekujemo i Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom. Kina je drugi najveći ekonomski partner Srbije sa ulaganjima od 4,2 milijarde evra“, rekao je Momirović.

Dodao je da će mapa od 13 investicija koje ostvaruju profit, ali su u skladu sa ciljevima održivog razvoja i proritetima Vlade Srbije biti od izuzetnog značaja za sve one koji planiraju da ulažu u Srbiji.

Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo rekla je da je održivi razvoj pored profita neizbežan izbor za prosperitet i napredak ljudskog društva i zajedničko pitanje za čovečanstvo.

„Kao najveća zemlja u razvoju na svetu Kina praktikuje agendu EU za održivi razvoj i pridržava se novog razvojnog koncepta. Do danas je više od 100 zemalja i međunarodnih organizacija među kojima je i Srbija podržao incijativu za globalni razvoj, a portfolio projekata te incijative se obogaćivao sa ukupno više od 100 prijekata i postiže rezultate“, rekla je Čen Bo.

Kada je reč o Srbiji, dodaje Bo, naglasila je kineske investicije u infrastrukturu, ali i povećana ulaganja kompanije Ziđin Koper u zaštitu životne sredine pored izuzetno dobrog poslovanja.

„Kao glavni izvoznici u Srbiji Ziđin Koper povećavaju ulaganja u zaštitu životne sredine. Uložili su preko 500 miliona dolara za zaštitu životne sredine i modernizovali svoju opremu i proizvodni proces. Ostvaren je izuzetan napredak“, rekla je Čen Bo.

Ona je naglasila da Kina ima poseban interes kada su u pitanju nauka, medicina, biomedicina, tehnologija i održivi izvori energije.

„Kina je jedan od glavnih izvora stranih investicija za Srbiju koja ima veliki potencijal da kineska preduzeća ulažu i dalje, posebno u oblastima nauka i tehnoogoja, biomedicine i održivih izvora energije. Kineska preduzeća imaju veliki interes za učestvovanje u BIO4 kampusu, a sada je tu i izgradnja kinesko – srpskog industrijskog parka“, rekla je ona.

Kako je istakla, objavljivanje te mape investicija značajno će pomoći kineskim kompanijama da bolje razumeju poslovno okruženje Srbije, njen industrijski razvoj i stvore više mogućnosti za saradnju.

Stalni predstavnik UNDP u Srbiji Jakup Beriš rekao je da je ovaj forum organizovan sa ciljem da se stimuliše ekonomski razvoj ali i doprinese razvoju zaštite životne sredine.

„Odgovor na globalnu nestabilnost je održivost. Održive investicije su obostrano korisne, za investitora i životnu sredinu. Ova mapa predstavlja investitorima pet prioritetnih sektora i u okviru njih 13 mogućnosti za investicije. Sadrži sve detaljne informacije i smatram da je izuzeno korisna“, rekao je Beriš.

Mapa investitorima pruža informacije o najatraktivnijim prilikama za ulaganja koja su u skladu sa COR Ujedinjenih nacija I predstavlja novi instrument koji identifikuje oblasti i modele za investicije u Srbiji koje doprinose ostvarenju Ciljeva održivog razvoja, a u skladu su i sa nacionalnim razvojnim potrebama i prioritetima Vlade Srbije.

Mapa je nastala u saradnji kancelarije UNDP-a u Srbiji i svih relevantnih ministarstava u Vladi Srbije, kao i nacionalnih institucija, po metodologiji koju je UNDP već primenio u 30 zemalja u svetu.

Prepoznato je pet sektora i u okviru njih 13 oblasti koji predstavljaju isplative prilike za održiva ulaganja: hrana i piće, obnovljivi izvori energije i alternativna energija, infrastruktura, tehnologija i komunikacije i zdravstvena zaštita.

Kao najatraktivnije oblasti za održiva ulaganja izdvojili su se proizvodnja svežeg voća i povrća, organska poljoprivredna proizvodnja, proizvodnja solarne energije i izgradnja vetroelektrana, razvoj i primena pametnih tehnologija u poljoprivredi, kao i razvoj i primena sofisticiranih softverskih proizvoda i usluga, zatim, pružanje usluga upravljanja otpadom, izgradnja i upravljanje lučkom infrastrukturom, izgradnja energetski efikasnih stambenih objekata, izgradnja i upravljanje ugostiteljskim objektima, kao i proizvodnja i isporuka lekova, razvoj i pružanje digitalnih i specijalizovanih zdravstvenih usluga i upotreba biotehnologije u medicini.

Forum „Promocija održivih investicija“ zajednički su organizovali Vlada Srbije i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

AMSS: Popodne se očekuje se veći intenzitet saobraćaja

Preuzmite android aplikaciju.