Predstavljanje kapitalnog dela „Memoari“ Jelice Belović-Bernadžikovske (Ljube T. Daničić) održaće se sutra, 26. marta u 19 časova u Čitaonici Gradske biblioteke.
Urednici: Enes S. Omerović i Tomaš Jacek Lis
O knjizi govore:
Dr Sonja M. Dujmović, recezentkinja (Institut za historiju u Sarajevu)
Dr Tomaš Jacek Lis, urednik (Jagelonski univerzitet u Krakovu)
Dr Enes S. Omerović, urednik (Institut za historiju u Sarajevu)
Urednica programa: Vesna Živković
Jelica Belović-Bernadžikovska (Osijek, 1870 – Novi Sad, 1946) bila je žena širokih interesovanja – govorila je, pisala i objavljivala na desetak jezika, bila je učiteljica, pedagoška radnica, naučnica, književnica, etnografkinja, prevoditeljka, novinarka, urednica, borkinja za prava žena, a značajan i profesionalno najplodniji deo života provela je u Bosni i Hercegovini (1895–1927). Iza nje je ostao ogroman profesionalni opus koji još uvek izmiče istraživačima jer je osim pod vlastitim imenom objavljivala i pod brojnim pseudonimima. Taj opus i ocene koje su o Jelicinom radu i njenom doprinosu društvu davali i Jelicini i naši savremenici govore nam da je reč o ženi neverovatne energije koja je živela, radila i stvarala u pravo vreme i na pravom mestu.
S druge strane, ta energija je imala i svoje granice, o čemu možda najbolje govore upravo njeni Memoari. U njima Jelica opisuje vlastiti život od rođenja do 1909. godine. Ali, kao i svaki drugi, ni njeni memoari nisu samo slika vlastitog života, nego i slika savremenika te vremena i prostora u kojem je živela. Oni nam pokazuju naličje života ambiciozne i uspešne žene u dominantno muškom svetu, a krajnji je rezultat štivo koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim, tekst koji je istovremeno i roman što se čita u dahu i Jelicina autobiografija koja svedoči o ličnim i profesionalnim transformacijama te prvorazredni istorijski izvor o južnoslovenskom društvu na razmeđu XIX i XX stoleća. Sadržaj Memoara, bez obzira kako ga čitamo, tera nas da se zapitamo da li je cena Jelicinog javnog angažmana bila previsoka i da li je Jelica, možda, živela na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.
Preuzmite android aplikaciju.