Живети у Новом Саду подразумева да сте, колико вам год понекад ишли на живце, навикли да коегзистирате са студентима из читаве Србије.
Да ли сте свесни да живите у граду у којем се налази једно од највећих образовних средишта у целој Централној Европи?
Ми, Новосађани, могућности које су нам дате често узимамо здраво за готово…
Не тако ретко умемо да искукамо како нам смета галама из студентских станова, или како на Кеју после студентских дружења остаје пуно смећа, али, да ли сте свесни колико ови млади људи доприносе квалитету живота нашег целокупног грађанства?
Да ли сте се запитали колико је то способне радне снаге за наш град? Да, да… не јефтине, него способне, а ту је кључна разлика.
Универзитет у Новом Саду
За вас је то, можда, само комплекс зграда ушушкан на обали Дунава који окупља младе и амбициозне људе, али за студенте… упознавање себе и први потези у бици са животом почињу управо овде.
Неки од њих су после средње школе само продужили аутобуску руту за коју станицу више, те не виде неке обилне разлике између ранијег школовања и овога у коме се сада мотивисано боре за своју будућност, док има и оних који су побегли од монотоније родних крајева и дошли овде у потрагу за срећом.
Ми, заправо, нисмо свесни колико је процената младих у Србији уопште факултетски образовано. Због тога што нам је нешто “пред носом“, не видимо колико је у неким руралнијим и мало лошије развијеним подручјима драгоцена и сама помисао на образовне услове какве има Нови Сад.
Према подацима Републичког завода за статистику из пописа становништва 2011. године у Србији само 11% процената људи има завршен факултет, те ми врло лепо и функционишемо, јер као земља у којој нема барем 40% високообразованих људи не можемо да “пливамо“ у свету савремених технологија.
У оквиру Универзитета у Новом Саду реализује се преко 350 акредитованих студијских програма који су савремени и прате развој науке. У сваком тренутку Универзитет похађа око 50000 студената, а поред тога броји и око 5000 запослених.
Univerzitet u Novom Sadu objavio konkurs za godišnju nagradu “Zoran Đinđić”
Шта то значи? То значи да допринос ове институције није само у даљем оспособљавању младих за рад, већ и у самим радним местима за наше суграђане.
Од огромног броја студената који шетају или су барем шетали нашим градом, део се врати кући, део посегне за “америчким сном“ и флоскулама како је живот одмах уређенији чим се напусте границе Србије, док се већински део заљуби у Нови Сад и остане да живи овде.
Није ни чудо што смо познати по култури и лепом понашању када важимо за једну праву малу енклаву у образовном смислу.
Сада вам је, надам се, јасна шаљива питалица: Зашто наши конобари праве најлепшу кафу? И њен још оригиналнији одговор: “Јер сви имају завршене факултете!“
У склопу савременог Универзитета налази се и Студентски центар, тачније установа чије су делатности смештај и исхрана студената, финансиране из буџета Републике Србије.
У осам студентских домова, колико их има у Новом Саду, капацитет је 2713 места, док се у 3 студентска ресторана на дневном нивоу храни преко 7000 њих.
Студентске мензе, односно сва три ресторана овог типа, места су на којима млади добијају комплетне оброке са све салатом и десертом по цени од 70 динара по оброку.
Постоји питање, шта се дешава када се студенти, поготово они који су далеко од куће, разболе? Имају ли адекватне услове за лечење и полажу ли било каква права на здравствену заштиту?
Уједно са оснивањем првих факултета у Новом Саду, још 1954. године, дошло је до зачетака рада на здравственој заштити студената, те се у склопу Универзитета налази и Дом здравља студената, у коме се поред разних специјалиста налазе и стоматолози али и врхунски диспанзери за жене.
Дом здравља налази се тик до студентског ресторана у “студентском граду“, како још називају округ Универзитета и заједно са осталим услугама које пружа чини једну заокружену целину.
Сигурно сте приметили да је у склопу Универзитета пре неколико година изникла једна сасвим нова и пре свега савремена зграда. Цела оклопљена у стакло, ова грађевина не само да је најлепша у читавом кампусу, него је и најзначајнија за његово целокупно постојање.
Причамо о Ректорату. Згради која је седиште административних служби универзитета, а можемо се похвалити да наш и изгледа, али и функционише тако да Универзитет рангира веома високо на подручју читаве Централне Европе.
У склопу Ректората, али и сваког факултета, налазе се читаонице, тј. места намењена за учење свима онима који немају где, или су једноставно навикли да уче у оваквим условима. Због ове могућности студенти често примењују психолошке трикове, те онда када им учење никако не иде прошетају до читаонице и тамо, поново, окушају срећу.
Novosadski studenti osmislili aplikaciju za veću bezbednost na brodovima
У условима у којима сви око вас уче, тешко ћете остати имуни и немотивисани да и ви сами посегнете за књигом и у себе упијете силне информације које ће вам одредити каснији ток живота.
Наш Универзитет рангиран је на 901. и 1000. месту најбољих светских универзитета The Academic Ranking of World Universities (ARWU) коју објављује Универзитет Шангај Ђао Тонг (Shanghai Jiao Tong) у НР Кини, за текућу годину.
Све ово нас наводи да се запитамо, не мислите ли да је греота да благо које имамо у епицентру нашег града препознају сви осим нас самих?
Свако ко је имао ту прилику, а као неко ко је студирао у Новом Саду бићу слободна да кажем и срећу, да похађа било који од 9 факултета који се налазе у нашем граду, свестан је колико је заправо уређен читав систем образовања који имамо.
Понекад није потребно посетити ни факултет, довољно је само сести на клупу код фонтане испред Правног факултета и запитати се… шта бисмо да смо рођени негде мало даље, или да родитељи нису успели да се изборе за наш долазак у кампус који узимамо здраво за готово?
Студентске године, заправо јесу најлепше године у животу, а оно што учимо у току студија није сведено само на суву теорију и праксу о струци којом ћемо се бавити.
Овде апсолвирамо, или тек стичемо, основна знања о заједници, несебичном дељењу и свему ономе на чему почива пријатељство и слога.
Даница Урдаревић
Преузмите андроид апликацију.