Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Prednosti života u Novom Sadu: “IT“ grad – Grad budućnosti

I nije bilo tako davno kada su se tek porođene žene, umesto da uživaju u svim slatkim mukama koje im donose prvi dani majčinstva, morale nalaziti u dugačkim redovima na šalterima kako bi sredile potrebnu dokumentaciju za svoju, tek rođenu, bebu.
Foto: Pixabay/Buffik

Sada, sve ide mnogo jednostavnije, roditelji u porodilištu detetu daju ime, otac potpiše jedan papir, a ceo proces obavlja osoblje porodilišta elektronskim putem. Tom prilikom na internet platoformu unose se podaci o prebivalištu, imenu deteta, zdravstvenom osiguranju, a na kraju krajeva, na licu mesta podnosi se i zahtev za dečijim dodatkom.

Dakle, dosadno čekanje u redovima prvo su zamenili brojevi, a celokupan proces sada je olakšala i sve veća efikasnost i mogućnosti internet platforme “eUprava“.

Pomoću ove platforme, svi podaci su centralizovani, te građani sada mogu samo jednim klikom da pogledaju, recimo, sve svoje poreske obaveze, kao i da elektronskim putem podnesu prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu.

Šta to znači? Znači da se sada kompletan informacioni sistem čitave Srbije redovno ažurira, te naša država postaje na korak bliža svim onim evropskim državama čijem uređenju smo se nekada divili.

Preko ove internet platforme svoje usluge danas pružaju mnoge državne institucije u kojima su Novosađani ranije ostavljali veliki deo svog dragocenog vremena.
Foto: WikimediaCommons/Marko Puusaar

Ipak, danas, “eUpravu“ svi najčešće posećujemo kako bismo potvrdili da nam korona virus ništa nije uradio, te da smo zdravi i pravi i možemo da se družimo i bezbrižno cirkulišemo kroz grad.

Vreme informacionih tehnologija u kome živimo, učinilo je da sa sobom ne moramo da vučemo razne isprave i papire o preležanom virusu ili vakcinaciji, već da jednim klikom na našu email adresu, već sa telefona pružimo uvid u “Zeleni sertifikat“.

Možete da budete za, ili protiv, razvoja tehnologije u ovom smeru, ali ne možete da osporite da nam je život u većini slučajeva znatno olakšan napretkom ‘’IT’’ sektora.

Novi Sad je centar industrije infromaciono-komunikacionih tehnologija. Tome najviše doprinosi Fakultet tehničkih nauka i Prirodno-matematički fakultet, koji zajedno sa ostalim članovima Univerziteta, intenzivno rade na osposobljavanju mladog stručnog kadra, ali i stvaranju novih radnih mesta za isti.

Tako je pokrenuta misija zadržavanja mladih stručnjaka ne samo u našoj zemlji, već i u našem gradu.

U proteklih nekoliko godina, u ovom sektoru, otvoreno je 140 “start-up“ i “spin-off“ kompanija koje zapošljavaju mlade inženjere sa Univerziteta u Novom Sadu.

Pored toga, naš grad smatramo pravom Silicijumskom dolinom i zbog činjenice da u njemu trenutno posluje 774 privrednih društava u ovoj oblasti, od kojih se 72,3% bavi kompjuterskim programiranjem.

Tako je, živimo u svetu aplikacija i video igara koje doživljavaju sve veću ekspanziju, zbog čega zahtevaju sve više zaposlenih u njihovom kreiranju.

Ipak, najveći deo proizvoda i dalje proizvodimo za inostrano tržište, zbog čega zaposleni u “IT“ sektoru moraju da budu dobro obrazovani i voljni da uče i strane jezike.

Kako je poslovni prihod ostvaren u 2020. godini iznosio 414,1 miliona evra, smatra se da je ovo, zapravo, najzdraviji deo naše nacionalne ekonomije!

Ono što moramo da naglasimo jeste koliko je kvalitetan i stručan kadar iz Novog Sada. Mladi ljudi sa FTN-a i PMF-a koji se obrazuju za svoje buduće poslove, od samog starta bivaju ubačeni u “vatru“, te se odmah uče i prilagođavaju uslovima i zahtevima tržišta.
Foto: WikimediaCommons/Thomas Bresson

Zbog toga je verovatno i prosek srpskih “IT“ usluga apsolutno neproporcionalan u odnosu cene i kvaliteta, odnosno još uvek ne naplaćujemo onoliko koliko vredimo!

Neke od osnovanih institucija veoma su pomogle razvitku ove sfere u našem gradu.

Tako danas možemo da izdvojimo “Poslovni inkubator Novi Sad“ koji od 2010. godine, kada je osnovan, pa do sada, pruža podršku mladim, kreativnim, preduzetnicima sa inovativnim idejama. Njegove usluge trenutno koristi 17 “start-up“ kompanija.

“Naučno tehnološki park“ služi za što bržu primenu i razvoj novih tehnologija, kao i radi stvaranja i plasiranja novih proizvoda na tržištu.
Foto: Gradske info

“Vojvođanski IKT klaster“ je najjače udruženje u Srbiji koje okuplja najbolje novosadske kompanije iz sektora informacionih tehnologija.

Takođe, razvoj “IT“ sektora u Novom Sadu najpreciznije može da se vidi kroz optičku komunikacionu strukturu primenjenu na telekomunikacionom sistemu. Ili da vam laički objasnimo, brži protok interneta, televizije, informacija i svega širom celog grada.

Mnoge poznate kompanije danonoćno rade na unapređenju infomacionih tehnologija kod nas, neke od njih su “Vega IT Sourcing“, “Levi 9 Global Sourcing Balkan“, “PIN Computers“ i mnoge druge.

Sve one nam, pored proizvoda koji koriste svima, donose ono što nam je najpotrebnije, nova radna mesta, ali i atmosferu u društvu zbog koje mladi znaju da će im se ukoliko malo zapnu tokom studija, trud kasnije isplatiti.

Sve više kvalitetnih eksperata u ovom poslu šalje izuzetno jasnu poruku svetu, da je Novi Sad najpogodnije tlo za neizbežan procvat koji nam predstoji u ovoj sferi. Upravo zato smo targetirani kao jedno od najprimamljivijih mesta u Evropi, u koje sve više dolaze inostrane kompanije.

Više novih kompanija, više radnih mesta!

Živimo u gradu u kome profesori obraćaju pažnju na ambicije svojih studenata i daju sve od sebe kako bi im pomogli da ih i ostvare, u gradu pred kojim je sve svetlija informaciono tehnološka budućnost, te u gradu gde je sve više mladih zainteresovano da krene baš ovim putem.

Kada sve stavimo na papir, ne moramo da budemo neki vrsni matematičari da bi nam računica bila jasna, pred Novim Sadom je svetla budućnost!

Lice grada: prof. dr Goran Stojanović – profesor koji stvara jestivu elektroniku

 

Preuzmite android aplikaciju.