Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Предности живота у Новом Саду: “IT“ град – Град будућности

И није било тако давно када су се тек порођене жене, уместо да уживају у свим слатким мукама које им доносе први дани мајчинства, морале налазити у дугачким редовима на шалтерима како би средиле потребну документацију за своју, тек рођену, бебу.
Фото: Pixabay/Buffik

Сада, све иде много једноставније, родитељи у породилишту детету дају име, отац потпише један папир, а цео процес обавља особље породилишта електронским путем. Том приликом на интернет платоформу уносе се подаци о пребивалишту, имену детета, здравственом осигурању, а на крају крајева, на лицу места подноси се и захтев за дечијим додатком.

Дакле, досадно чекање у редовима прво су заменили бројеви, а целокупан процес сада је олакшала и све већа ефикасност и могућности интернет платформе “еУправа“.

Помоћу ове платформе, сви подаци су централизовани, те грађани сада могу само једним кликом да погледају, рецимо, све своје пореске обавезе, као и да електронским путем поднесу пријаву за утврђивање пореза на имовину.

Шта то значи? Значи да се сада комплетан информациони систем читаве Србије редовно ажурира, те наша држава постаје на корак ближа свим оним европским државама чијем уређењу смо се некада дивили.

Преко ове интернет платформе своје услуге данас пружају многе државне институције у којима су Новосађани раније остављали велики део свог драгоценог времена.
Фото: WikimediaCommons/Marko Puusaar

Ипак, данас, “еУправу“ сви најчешће посећујемо како бисмо потврдили да нам корона вирус ништа није урадио, те да смо здрави и прави и можемо да се дружимо и безбрижно циркулишемо кроз град.

Време информационих технологија у коме живимо, учинило је да са собом не морамо да вучемо разне исправе и папире о прележаном вирусу или вакцинацији, већ да једним кликом на нашу email адресу, већ са телефона пружимо увид у “Зелени сертификат“.

Можете да будете за, или против, развоја технологије у овом смеру, али не можете да оспорите да нам је живот у већини случајева знатно олакшан напретком ‘’IT’’ сектора.

Нови Сад је центар индустрије инфромационо-комуникационих технологија. Томе највише доприноси Факултет техничких наука и Природно-математички факултет, који заједно са осталим члановима Универзитета, интензивно раде на оспособљавању младог стручног кадра, али и стварању нових радних места за исти.

Тако је покренута мисија задржавања младих стручњака не само у нашој земљи, већ и у нашем граду.

У протеклих неколико година, у овом сектору, отворено је 140 “start-up“ и “spin-off“ компанија које запошљавају младе инжењере са Универзитета у Новом Саду.

Поред тога, наш град сматрамо правом Силицијумском долином и због чињенице да у њему тренутно послује 774 привредних друштава у овој области, од којих се 72,3% бави компјутерским програмирањем.

Тако је, живимо у свету апликација и видео игара које доживљавају све већу експанзију, због чега захтевају све више запослених у њиховом креирању.

Ипак, највећи део производа и даље производимо за инострано тржиште, због чега запослени у “IT“ сектору морају да буду добро образовани и вољни да уче и стране језике.

Како је пословни приход остварен у 2020. години износио 414,1 милиона евра, сматра се да је ово, заправо, најздравији део наше националне економије!

Оно што морамо да нагласимо јесте колико је квалитетан и стручан кадар из Новог Сада. Млади људи са ФТН-а и ПМФ-а који се образују за своје будуће послове, од самог старта бивају убачени у “ватру“, те се одмах уче и прилагођавају условима и захтевима тржишта.
Фото: WikimediaCommons/Thomas Bresson

Због тога је вероватно и просек српских “IT“ услуга апсолутно непропорционалан у односу цене и квалитета, односно још увек не наплаћујемо онолико колико вредимо!

Неке од основаних институција веома су помогле развитку ове сфере у нашем граду.

Тако данас можемо да издвојимо “Пословни инкубатор Нови Сад“ који од 2010. године, када је основан, па до сада, пружа подршку младим, креативним, предузетницима са иновативним идејама. Његове услуге тренутно користи 17 “start-up“ компанија.

“Научно технолошки парк“ служи за што бржу примену и развој нових технологија, као и ради стварања и пласирања нових производа на тржишту.
Фото: Градске инфо

“Војвођански ИКТ кластер“ је најјаче удружење у Србији које окупља најбоље новосадске компаније из сектора информационих технологија.

Такође, развој “IT“ сектора у Новом Саду најпрецизније може да се види кроз оптичку комуникациону структуру примењену на телекомуникационом систему. Или да вам лаички објаснимо, бржи проток интернета, телевизије, информација и свега широм целог града.

Многе познате компаније даноноћно раде на унапређењу инфомационих технологија код нас, неке од њих су “Vega IT Sourcing“, “Levi 9 Global Sourcing Balkan“, “PIN Computers“ и многе друге.

Све оне нам, поред производа који користе свима, доносе оно што нам је најпотребније, нова радна места, али и атмосферу у друштву због које млади знају да ће им се уколико мало запну током студија, труд касније исплатити.

Све више квалитетних експерата у овом послу шаље изузетно јасну поруку свету, да је Нови Сад најпогодније тло за неизбежан процват који нам предстоји у овој сфери. Управо зато смо таргетирани као једно од најпримамљивијих места у Европи, у које све више долазе иностране компаније.

Више нових компанија, више радних места!

Живимо у граду у коме професори обраћају пажњу на амбиције својих студената и дају све од себе како би им помогли да их и остваре, у граду пред којим је све светлија информационо технолошка будућност, те у граду где је све више младих заинтересовано да крене баш овим путем.

Када све ставимо на папир, не морамо да будемо неки врсни математичари да би нам рачуница била јасна, пред Новим Садом је светла будућност!

Lice grada: prof. dr Goran Stojanović – profesor koji stvara jestivu elektroniku

 

Преузмите андроид апликацију.