Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Prednosti života u Novom Sadu: Besplatni vrtići

Deca su ukras sveta! I zaista, deca su ukras i ovog našeg prelepog grada zbog čega na njih uvek moramo da obratimo posebnu vrstu pažnje i da se prema njihovim potrebama odnosimo kao prema prioritetima u svakom dobu dana i noći.
Foto: Gradske info

Novi Sad je jedan od prvih gradova koji je to prepoznao i usvojio kao matricu ponašanja, te je za svoje mališane obezbedio potpuno besplatan boravak u vrtićima.

Istina je da je roditeljstvo najlepša stvar na svetu, ali ga sve više mladih ljudi odlaže iz materijalnih razloga.

“Prvo da nađemo stalni posao, da kupimo sopstveni stan, da budemo svoje gazde, pa ćemo onda…“

Malo po malo padamo u začarani krug i dok trepnemo godine odlaganja učine da novi problemi zatrpaju stare, te da se snovi o velikoj porodici sa puno dece zamene sa jednim ili čak ni jednim detetom.

Kada je 2019. godine usvojena je odluka po kojoj su novosadski vrtići besplatni za apsolutno svu decu, bez obrzira na to da li su roditelji u radnom odnosu ili ne, načinjen je prvi korak u borbi protiv smanjenja nataliteta sa kojom se nažalost sve više suočimo.

Da Novi Sad ozbiljno “radi“ na natalitetu potvrđuje i činjenica da Grad izdvaja sve više novca za vantelesnu oplodnju, ali o tome drugom prilikom.
Foto: Gradske info

Mesečni boravak jednog deteta u vrtiću zapravo ima ekonomsku cenu od 22.500 dinara, međutim, Novi Sad je i ranije imao praksu olakšavanja troškova roditeljima, te je Grad pokrivao 80 posto cene, dok su roditelji plaćali 20 posto od te cene.

Prema informacijama iz 2018. godine cena za celodnevni boravak dece u vrtiću iznosila je 4500 dinara mesečno, za poludnevni boravak sa užinom 1636 dinara, dok su za celodnevni boravak u pripremnom predškolskom programu, roditelji morali da izdvoje 4060 dinara.

Dakle, jedna novosadska porodica u proseku ima dvoje dece, njihovi roditelji su i pored svih povlastica morali da odvoje 9000 mesečno kako bi mališani mogli da pohađaju predškolsku ustanovu i socijalizuju se.

Kada 9000 pomnožite sa 12 meseci dobija se cifra od 108.000 dinara, odnosno jedno more, odnosno puno novih patika i potpuno obnovljene garderobe, uplaćenih godišnjih treninga, i još hiljadu drugih mogućnosti koje možete pružiti svom detetu.

Pronatalitetna politika Novog Sada ogleda se i u subvencionisanju dece u privatnim vrtićima ali i besplatnim udžbenicima za sve đake prvake.

Moja vaspitačica – Janja Todorović (VIDEO)

Kada je 2019. godine došlo do stvaranja povoljnijih uslova za roditelje, napravljen je plan i za rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih vrtića u Novom Sadu kako bi se što više povećao kapacitet vrtića i što manje roditelja moralo da plaća privatne vrtiće za svoju decu.

Još tada je predviđena gradnja vrtića u Veterniku, na Sajlovu, na Adicama i proširenje vrtića na Satelitu i na Novom Naselju. Vrtić u Kaću je svojim porširenjem napravio kapacitet za još četiri nove grupe, a novootvoreni vrtić na Klisi stvorio je još 300 dodatnih mesta za novosadske mališane.

PU “Radosno detinjstvo“ od iste godine radi i po novom programu “Godine uzleta“ gde je provođenje vremena u ustanovi totalno prilagođeno dečijim interesovanjima i slušanje onoga šta deca žele da nauče.

To znači da, ako decu interesuje, recimo, semafor, vaspitačice će celokupni program u narednih par sedmica prilagoditi tome da im putem igre i praćenja njihovih interesovanja usade svo potrebno znanje o njemu.

Još jedna od novina je prevazilaženje starosnih granica i pravljenje zajedničkih prostora u kome će se zajedno igrati i odrastati i deca iz mlađih i starijih grupa, te na taj način najbolje naučiti šta je to zajednica i kako da se brinu jedni o drugima.

Sve su ovo maleni koraci, ali, korak po korak – dvokorak!
Foto: Gradske info

Od kada je Grad značajno finansijski ojačao i stabilizovao svoj budžet stekli su se uslovi da se što više izlazi roditeljima u susret.

Zajedno sa PU “Radosno detinjstvo“, Novi Sad, čini jedan neosporivo uspešan tim na čiji zajednički rad kao krunu postavljamo dečije osmehe.

Lepo je što možemo da se pohvalimo da naša lokalna zajednica toliko ulaže u naše najmlađe, a ako se ikada naviknemo na ovakav život i počnemo to da shvatamo zdravo za gotovo, treba samo da se prisetimo da u drugim gradovima u Srbiji besplatan vrtić ima tek svako drugo, treće, deseto, dete.

 

Preuzmite androidaplikaciju.