Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Предности живота у Новом Саду: Бесплатни вртићи

Деца су украс света! И заиста, деца су украс и овог нашег прелепог града због чега на њих увек морамо да обратимо посебну врсту пажње и да се према њиховим потребама односимо као према приоритетима у сваком добу дана и ноћи.
Фото: Градске инфо

Нови Сад је један од првих градова који је то препознао и усвојио као матрицу понашања, те је за своје малишане обезбедио потпуно бесплатан боравак у вртићима.

Истина је да је родитељство најлепша ствар на свету, али га све више младих људи одлаже из материјалних разлога.

“Прво да нађемо стални посао, да купимо сопствени стан, да будемо своје газде, па ћемо онда…“

Мало по мало падамо у зачарани круг и док трепнемо године одлагања учине да нови проблеми затрпају старе, те да се снови о великој породици са пуно деце замене са једним или чак ни једним дететом.

Када је 2019. године усвојена је одлука по којој су новосадски вртићи бесплатни за апсолутно сву децу, без обрзира на то да ли су родитељи у радном односу или не, начињен је први корак у борби против смањења наталитета са којом се нажалост све више суочимо.

Да Нови Сад озбиљно “ради“ на наталитету потврђује и чињеница да Град издваја све више новца за вантелесну оплодњу, али о томе другом приликом.
Фото: Градске инфо

Месечни боравак једног детета у вртићу заправо има економску цену од 22.500 динара, међутим, Нови Сад је и раније имао праксу олакшавања трошкова родитељима, те је Град покривао 80 посто цене, док су родитељи плаћали 20 посто од те цене.

Према информацијама из 2018. године цена за целодневни боравак деце у вртићу износила је 4500 динара месечно, за полудневни боравак са ужином 1636 динара, док су за целодневни боравак у припремном предшколском програму, родитељи морали да издвоје 4060 динара.

Дакле, једна новосадска породица у просеку има двоје деце, њихови родитељи су и поред свих повластица морали да одвоје 9000 месечно како би малишани могли да похађају предшколску установу и социјализују се.

Када 9000 помножите сa 12 месеци добија се цифра од 108.000 динара, односно једно море, односно пуно нових патика и потпуно обновљене гардеробе, уплаћених годишњих тренинга, и још хиљаду других могућности које можете пружити свом детету.

Пронаталитетна политика Новог Сада огледа се и у субвенционисању деце у приватним вртићима али и бесплатним уџбеницима за све ђаке прваке.

Моја васпитачица – Јања Тодоровић (ВИДЕО)

Када је 2019. године дошло до стварања повољнијих услова за родитеље, направљен је план и за реконструкцију постојећих и изградњу нових вртића у Новом Саду како би се што више повећао капацитет вртића и што мање родитеља морало да плаћа приватне вртиће за своју децу.

Још тада је предвиђена градња вртића у Ветернику, на Сајлову, на Адицама и проширење вртића на Сателиту и на Новом Насељу. Вртић у Каћу је својим порширењем направио капацитет за још четири нове групе, а новоотворени вртић на Клиси створио је још 300 додатних места за новосадске малишане.

ПУ “Радосно детињство“ од исте године ради и по новом програму “Године узлета“ где је провођење времена у установи тотално прилагођено дечијим интересовањима и слушање онога шта деца желе да науче.

То значи да, ако децу интересује, рецимо, семафор, васпитачице ће целокупни програм у наредних пар седмица прилагодити томе да им путем игре и праћења њихових интересовања усаде сво потребно знање о њему.

Још једна од новина је превазилажење старосних граница и прављење заједничких простора у коме ће се заједно играти и одрастати и деца из млађих и старијих група, те на тај начин најбоље научити шта је то заједница и како да се брину једни о другима.

Све су ово малени кораци, али, корак по корак – двокорак!
Фото: Градске инфо

Од када је Град значајно финансијски ојачао и стабилизовао свој буџет стекли су се услови да се што више излази родитељима у сусрет.

Заједно са ПУ “Радосно детињство“, Нови Сад, чини један неоспориво успешан тим на чији заједнички рад као круну постављамо дечије осмехе.

Лепо је што можемо да се похвалимо да наша локална заједница толико улаже у наше најмлађе, а ако се икада навикнемо на овакав живот и почнемо то да схватамо здраво за готово, треба само да се присетимо да у другим градовима у Србији бесплатан вртић има тек свако друго, треће, десето, дете.

 

Преузмите андроид апликацију.