Предавање историчара Срђана Граовца на тему „Јован Ристић и Берлински конгрес“ можете погледати 26. октобра у 18 часова на Јутјуб каналу Културног центра Нови Сад.
Историја модерне српске државности обележена је догађајима који су судбински утицали на целокупни развој како српске државе, тако и српског народа.
Један од тих пресудних момената свакако је и Берлински конгрес из 1878. године, чије последице се на Балкану осећају до данас. Конгрес у Берлину догодио се као последица отварања Источног питања устанком у Босни и Херцеговини 1875. године, након чега су Србија и Црна Гора водиле два рата против Османлијског царства.
Први, 1876. године, завршен је неуспешно да би већ наредне године, уз помоћ Русије, две српске државе победоносно окончале своје војевање. Наметањем Сан Стефанског мира пораженим Турцима Русија је покушала да Источно питање реши у складу са својим интересима.
Међутим, томе су се, по цену рата, успротивиле друге велике силе, неспремне да Русији препусте доминантан утицај на Балкану. Како би се криза разрешила мирним путем и избегао сукоб глобалног карактера, организован је Берлински конгрес.
Учешће на том међународном скупу узеле су све велике европске силе, а Србију је заступао Јован Ристић, један од најзначајнијих државника у њеној модерној историји. Била је то круна његове дотадашње каријере и време врхунца његовог утицаја на политичке токове у Србији.
Каква је била улога Јована Ристића на Берлинском конгресу, као и за све време трајања Велике источне кризе, биће тема разговора на Трибини младих Културног центра Новог Сада.
Predavanje dr Borisa Stojkovskog 26. oktobra na jutjub kanalu KCNS
Преузмите андроид апликацију.