Početna > Kulturna scena

Kulturna scena Novi Sad

Predavanje Ognjena Karanovića 23. jula na jutjub kanalu KCNS

Predavanje Ognjena Karanovića na temu „Ustaški zločini u Drakuliću, Šargovcu i Motikama 1942. godine i srpsko-hrvatski odnosi u drugom svetskom ratu“ možete pogledati 23. jula u 18 časova na našem Jutjub kanalu.
Foto: Kulturni centar Novi Sad

Masakr u Drakuliću, Šargovcu i Motikama je masovno pogubljenje srpskih civila koje su počinile ustaše 7. februara 1942. u banjalučkim naseljima Drakulić, Šargovac, Motike i u rudniku Rakovac.

Dragoje Lukić, koji je decenijama istraživao sudbinu srpske dece u NDH, dokazao je da je u tom masakru ubijeno više od 500 dece mlađe od 14 godina, odnosno da je od oko 2 300 ubijenih ljudi, svaka peta žrtva bila dete.

U dokumentima, čak i onim iz ustaških izvora tadašnje NDH, navedeno je da je zločin u ovim banjalučkim naseljima bio najveći pokolj učinjen u samo jednom danu.

Ovaj užasan zločin je osmislio dr Viktor Gutić, advokat i hrvatski političar iz vremena Kraljevine Jugoslavije, a kasnije ustaški funkcioner i poverenik NDH za Bosansku Krajinu.

Pored njega, zločince su predvodili fra Miroslav Filipović i Josip Mišlov, nadporučnik Pavelićeve garde, kao i rimokatolički fratri iz Banja Luke.

Autorske tekstove Ognjena Karanovića na našem portalu možete pročitati ovde.

OGNJEN KARANOVIĆ, rođen 1981. u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Živi u Novom Sadu, po zanimanju je master profesor istorije-istoričar, inače zaposlen u Matici srpskoj kao stručni saradnik i arhivista u Rukopisnom odeljenju Matice srpske.

Piše naučne radove o istoriji vojnih granica u Habzburškoj monarhiji, kao i o prošlosti despotskih, plemićkih i drugih uglednih porodica srpskog etničkog porekla na prostoru Ugarske u XV i XVI veku, istoriji Jugoslavije, aktuelnim političkim temama sa aspekta posmatranja istih u istorijsko-kukturološkom obrascu determinisanja.

Posebna oblast profesionalnog interesovanja zastupljena je u analizi povesnice i predmetne suštine pitanja „privilegijalne politike“ habzburških vladara i političkih elita Ugarske i uopšte Habzburške monarhije na kraju XVII i početkom XVIII stoleća.

Objavljuje u periodici (Letopis Matice srpske, Arhivski anali, Sveske Matice srpske, Zbornik Matice srpske za istoriju, itd).

Autor, koautor ili učesnik u izradi nekoliko desetina izložbi kulturnih dobara svih kategorija zaštite u organizaciji više ustanova kulture u Srbiji, Republici Srpskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj.

Od 2016. godine autor je više desetina veoma posećenih javnih tribina organizovanih u okviru Tribine mladih Kulturnog centra Novog Sada na aktuelne društveno-političke, humanističke i akademsko-naučne, a pre svih istorijske teme.

Takođe, za potrebe Kulturnog centra Novog Sada publikuje eseje, prikaze i istorijske osvrte u vezi sa obrađenim temama, čiji je autor u okviru javnih tribina u pomenutoj ustanovi kulture.

Istovremeno, afirmisan je kao ugledni politički analitičar i direktor Centra za društvenu stabilnost.