Predavanje istoričara dr Miloša Savina na temu „Dunđerskiˮ možete pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Istoriju porodice Dunđerski moguće je sagledati, na prvom mestu, kroz prizmu političkih procesa i političke istorije Srba u 19. veku na području današnje Vojvodine.
Kako dr Miloš Savin navodi, životi pojedinih članova imali su efekta na društveni i politički razvoj ovih prostora, ali opšta priča o njima dovoljna je da se uspostave tek osnovne crte o značaju same porodice. Dunđerski funkcionišu kao porodična zadruga sve do 1883., a dve godine nakon toga u Ugarskoj dolazi do potpune zabrane porodičnih zadruga. Iako je, kako dr Savin ističe, reč o teškom hijerarhijskom sistemu, „košnici u kojoj se despotski vladalo“, Srbi su se zalagali za to da porodična zadruga ipak ne bude ukinuta.
On naglašava da su o porodici Dunđerski iz različitih perspektiva značajna svedočanstva ostavili autori poput Vesne Dimitrijević, Ljubiše Nikolina, Triva Militara i drugih. Polazišna tačka svih istraživanja jeste poreklo porodice, budući da o ovoj temi postoji veći broj predanja.
Izvesno je to da je krajem 18. i početkom 19. veka u Sentomašu, odnosno, Srbobranu živeo Avram Dunđerski, tradicionalni vojvođanski seljak, koji je sinovima Gedeonu i Nestoru ostavio 60 jutara zemlje.
Potomci su radili na uvećanju poseda – bavili su se zemljoradnjom i prodajom stoke, a tokom 1849. i velikog sukoba kod Srbobrana 32 člana porodice Dunđerski izgubila su živote, a preživeli, nakon povratka na zgarišta, počeli su da neguju kult zemlje – šta god da se desi, ona ostaje.
Generacije ove značajne i istovremeno kontroverzne porodice aktivno su učestvovale u društvenom i političkom životu zemlje, a neki od članova ostali su poznati kao pioniri u prihvatanju modernih tendencija, poput Đorđa, koji je bio prvi poznati srpski teniser i učesnik na Dejvis kupu.
Celo predavanje možete pogledati na linku: https://youtu.be/pK0gVO6QSDs
Šta vas sve očekuje uz poslednji ples Čarobnog Majka u „Cineplexx“ Promenada?
Preuzmite android aplikaciju.