U sredu, 23. avgust u 19 časova u Muzeju Vojvodine (Dunavska 35), kao prateći program izložbe Pšenica – od njive do trpeze, biće održano predavanje: „Hleb i umetnost: O hranjenju očiju i duha“.
Predavač je istoričar umetnosti i gastroheritolog msr Tamara Ognjević, Artis centar, Beograd.
Reč autorke predavanja:
Magija hleba je neuporedivo kompleksnija od njegovog jednostavnog sastava, a njegova moć da nahrani telo, duh i oči, da uteši, ohrabri, potakne na promišljanja o božanskom, posreduje između čoveka, zemlje i neba, gotovo fantastična.
Od časa kada je pre mnogo hiljada godina uzgajeno prvo zrno pšenice, pa do obnovljene strasti ka mešenju domaćeg hleba u izolaciji tokom poslednje pandemije, hleb ostaje uistinu najveća fascinacija našeg života, svemogući čuvar sećanja, čudotvorni iscelitelj, teleportacioni predmet ka uzvišenom, umetnički inspiracija i medijum.
Od drevnog Egipta i mistične Pompeje, preko hrišćanskih katakombi i baroknih efemerisa, do svetlonosnog impresionizma i fantazmagoričnog nadrealizma – hleb okupira pažnju umetnika.
U savremenoj umetnosti hleb postaje svemogući konceptualni i vajarski mediji ne gubeći ništa od svojih slojevitih, vekovima definisanih značenja, dok majstori pekarstva već duže vreme prenose raznolike dekorativne i simbolične ornamente pretvarajući hleb u umetničko delo po sebi.
Ovo je priča o tom dugom, neobičnom, a čini se večnom putovanju pšeničnog zrna od trpeze ka očima i duhu posredovana hlebom kao trajnom inspiracijom stvaralaca kroz vekove.
Promocija knjige „Samo jedno proleće“ autora Antona Balaža sutra u biblioteci na Štrandu
Preuzmite android aplikaciju.