Predavanje istoričara dr Gorana Vasina na temu „Srbija, velike sile i srpsko pitanje 1804–1918 (prvi deo)“ možete pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Prvu od dve tribine dr Goran Vasin otvara činjenicama o srpskom pitanju u politici velikih sila koje su predstavljale važnu temu srpske istorije 19. veka, a i mnogo šire zato što procesi započeti tada, u manjoj ili većoj meri, prisutni i u politici velikih sila danas kada je u pitanju Balkan ili jugoistočna Evropa.
Austrija i Rusija bile su najviše zainteresovane za rešavanje srpskog pitanja u prvoj polovini 19. veka, a od 1830. godine na scenu stupa i Velika Britanija.
Težak i trnovit put koji su ustanici započeli Prvim i Drugim ustankom dao je rezultate kroz autonomnu Kneževinu za koju se borio knez Miloš Obrenović 1848–1849. Vasin naglašava da su Srbi u Monarhiji najveću pomoć dobili od strane Kneževine Srbije, kao i što će tokom ustanaka Srbi iz monarhije pomagati ustaničku državu.
Kada je reč o velikim silama, autor izdvaja dva ključna momenta, jedan je Grčki ustanak a drugi je Krimski rat koji će odrediti odnose Rusije, Austrije i Velike Britanije i na taj način sve do 1878. godine, do Berlinskog kongresa, ključno uticati na rešavanje Srpskog pitanja.
Na kraju, Vasin zaključuje da je srpsko pitanje dugi niz godina rešavano odmerenom i obazrivom spoljnom politikom Srbije, koja je dala ozbiljne rezultate, dok su velike sile na svaki način pokušale da zaštite svoje interese i tu se ogleda veličina i uspeh politike Kneževine, a kasnije 1882. Kraljevine Srbije.
Multimedijalni koncert „LP dua“ u Gradskoj koncertnoj dvorani
Preuzmite android aplikaciju.