Predavanje Danila Koprivice na temu „Dosije IRAN“ možete pogledati 10. novembra u 18 časova na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novi Sad.
Ko zna koliko milijardi barela iranske nafte je koštala zapadna glorifikacija šahove glamurozne kvazidemokratije, kada unapred znamo odgovor na jednostavna statistička pitanja: da li je bolje doživeti prosečnih 55 godina starosti, kako je to bilo u doba šahovog kvaziglamura ili poživeti 75 godina, kako je to danas? Da li je bolje imati 37% pismenih, kako je to bilo uoči revolucije ili gotovo 90% pismenih, kako je to danas, u doba mekane teokratije?
Upoznajemo se s velikom zemljom i njenom velikom istorijom, koju su od Velike igre pa sve do 1979. nemilice pohodili i pljačakali profiteri imperijalnih zemalja, nudeći svoje kulturne obrasce u zamenu za iransko crno zlato.
Pričamo o tri nesrećne sudbine, tri žene kontroverznog poslednjeg šaha Mohameda Reze Pahlavija, od kojih je jedna prezirala zemlju i njene ljude, iskazujući prezir svojim nesvakidašnjim javnim ponašanjem.
Smatrajući sebe modernom i progresivnom, a ne dekadentnom, bila je u stalnom sukobu s iranskom tradicijom i narodnim očekivanjima.
Pričamo i o ženama današnjeg Irana koje živeći po strogim društvenim normama čine 63% ukupnog broja mnogobrojnih studenata.
Ovo je priča o trećoj po značaju svetskoj revoluciji i priča o možda najznačajnijoj identitetskoj revoluciji dvadesetog veka. Iran je danas prva zemlja na svetu po razvoju pismenosti, a poslednja po konzumiranju alkohola i po njegovim mortalnim posledicama.
Nije pitanje imamo li šta naučiti na iranskom iskustvu, nego imamo li mudrosti i snage naučeno primeniti.
Vreme je za šezdeset četvrtu Zelenu debatu, novu sesiju serijala „Dosije“.
Koncert bendova „Killo Killo Banda“ i „Mamurlook“, 12. novembar, SKCNS Fabrika
Preuzmite androidaplikaciju.