Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Pre skoro 50 godina nastalo je ovo mesto – danas jedno od najhumanijih ustanova u gradu

Mesto koje svojim osnivanjem i radom čini jedno od najhumanijih u ovom delu Srbije jeste sigurno Dečje selo „Dr Milorad Pavlović“ u Sremskoj Kamenici.
Foto: WikimediaCommons/Micki

Ova ustanova nastala je pre skoro 50 godina, tačnije 1975. godine kao jedna od prvih u Srbiji, ali i u čitavoj Istočnoj Evropi. Nalazi se u Sremskoj Kamenici, nedaleko od Kameničkog parka.

Kako je nastalo Dečje selo „Dr Milorad Pavlović“

Dečje selo „Dr Milorad Pavlović“ nastalo je kao prvo dečje selo u Srbiji namenjeno pre svega smeštaju dece bez roditeljske brige. Ovo mesto osnovano je sa ciljem da pruži sklonište napuštenoj deci. Dečje selo nastalo je po modelu Evrope (tačnije Austrije) koja je ovu ideju – mesta i ustanove za decu bez roditeljske brige, već primenjivala. Tako je upravo u Sremskoj Kamenici nastalo prvobitno dečje selo u ovom delu Evrope, mesto kojeg teritorijalno čine više objekata, od kojih je tu Upravna zgrada, smeštajni objekti kojih ima više od jedne desetine, pansion

Ime ovog dečjeg sela nastalo je prema jednoj ličnosti, a to je dr Milorad Pavlović. Milorad Pavlović je u vreme osnivanja Dečjeg sela bio Pokrajinski sekretar za socijalnu politiku. Ono zbog čega je ova ustanova ponela njegovo ime jeste to što zahvaljujući njegovo incijativi ne bi bilo ni dečjeg sela. Naime, sam sekretar je želeo da osnaži socijalnu politiku, ali i da napravi idealan koncet odrastanja i druženja dece koja su nažalost ostala bez roditelja. Tu ideju Pavlović je našao u Austriji, tamo se ona sprovodila i usavršavala.

Danas, zahvaljujući toj incijativi, ali i čitavoj organizaciji kameničke ustanove koja traje već pet decenija, veliki broj mališana koji nažalost nemaju roditeljsku brigu, danas raste i pravi svoje prve životne korake.

„Dom velikom broju dece“

Dečje selo „Dr Milorad Pavlović“ je do sada je primilo hiljade i hiljade dece koja su koristili usluge ustanove i ovde boravili. Smeštajni kapaciteti idu preko 100 kreveta, a uglavnom su popunjeni. Sa decom zajednički rade psiholozi, pedagozi, socijolozi, socijalni radnici, vaspitači… Deci su obezbeđeni svi uslovi za normalan život, od svakodnevnih stvari – hrane, gardarobe, do školovanja i sticanja veština.

U ovoj ustanovi, a adekvatnije je reći domu za svu decu bez roditeljskog staranja, deca dobijaju svu adekvatnu negu, kao i podršku za dalje osamostaljivanje.

Jedan od bitnijih projekata koje je ovo dečje selo osmislilo još pre 30 godina, a potom i uradilo jeste i „Kuća na pola puta“. Ovaj projekat ne samo da je dao nove stambene jedinice bliže gradu, već je pružio mogućnost za dalje usavršavanje. Naime, mladima koji su potekli iz Dečjeg sela i koji su završili svoje školovanje omogućeno je ovim projektom dalje sticanje uslova za dobar život, počevši od stanova koji se nalaze u gradu i u kojima je moguće boraviti radi školovanja, sticanja nekih veština – vozačke dozvole, raznih sertifikata, učenja jezika, sticanje posla itd.

Pored preovladujućih projekata, u ovom dečjem selu česte su manifestacije i radionice sa njihovim članovima, a mogućnost da se uključe u rad imaju svi ljudi.

Česti su humanitarni pokloni u vidu hrane, igračaka, gardarobe i na kraju i novaca.


Kako je potekao naziv jednoj od omiljenih novosadskih plaža koja se nalazi „sa one strane Dunava“ i kada je počela njena ekspanzija?

Preuzmite android aplikaciju.