Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Правило „два да, једно не“ чува брак – ево и како

Зарад емоционалне равнотеже, психолог је открио рецепт за уравнотежен брак – правило „два да, једно не“ може да сачува љубав.
Фото: Pexels/Alexander Mass

Већина парова зна да заједничко доношење великих одлука није увек лако.

Без обзира на то да ли одлучујете да се преселите у нови град, усвојите кућног љубимца или бирате куда да одете на одмор, ови тренуци понекад могу изгледати као натезање између личних жеља и онога што је најбоље за вашу везу, која може да упадне у неколико кртичних фаза.
Али шта ако постоји једноставно правило које би доношење одлука могло учинити лакшим, а истовремено ојачати вашу везу и љубав?

Правило „два да, једно не“ каже да за било коју значајну одлуку која утиче на оба партнера мора да постоји заједнички договор да би се она реализовала. Међутим, ако један партнер каже „не“, одлука се још разматра, што значи да је потребно даље анализирање и дијалог пре него што се предузме било каква акција. Овај приступ поштује осећања и границе обе особе. Здрава веза се базира на поштовању аутономије партнера.

Ево 3 разлога зашто правило „два да, једно не” може бити од користи вашој вези, према истраживању психолога.

1. Подстиче промишљено доношење одлука

Правило „два да, један не“ подстиче промишљен приступ доношењу одлука, знатно смањујући ризик од импулсивних избора због којих би неко могао да се жали. У истраживању објављеном у стручном психолошком часопису „Journal of Experimental Social Psychology“ наглашава се како пренагљено доношење одлука појачава жаљење, укорењено у теорији да је „брз избор лош избор“. Истраживачи су открили да када људи осећају притисак да брзо доносе одлуке, често и више жале, осећајући да нису имали довољно времена да правилно одмере своје могућности.

Ово правило ствара простор за договарање о одлуци. Подстиче партнере да дубоко размотре емоционалне, практичне и дугорочне утицаје својих избора.

2. Подстиче здраву комуникацију и поверење

Правило „два да, једно не“ ствара окружење у коме поштовање и транспарентност напредују. Уместо једноставног договора да избегавају сукобе, ово правило подстиче парове да се активно ангажују, изражавајући своје истинске жеље, потребе и границе. Ова врста дијалога помаже партнерима да боље разумеју перспективе оног другог, јачајући способност да се носе са тешким одлукама с емпатијом и јасноћом.

3. Подржава индивидуалност у партнерству

Једна од највећих предности правила „два да, једно не“ јесте његова способност да поштује индивидуалност сваког партнера, а истовремено негује партнерство у целини.

Препознаје да брак није само заједница двоје људи, већ спајање две различите особе, сваке са својим вредностима, потребама и сновима. Подстиче идеју да индивидуалност не мора бити жртвована зарад односа.

Поштујући и појединачне и заједничке циљеве, парови стварају окружење у којем оба партнера могу да напредују заједно, али и независно.

Спречава једног партнера да засени другог, стварајући окружење у коме обоје могу да следе личне интересе и доприносе вези без страха од осуде или потискивања.
Како применити правило

Како можете ефикасно да примените правило када заједно доносите одлуку, велику или малу?

Закажите недељни састанак: Сваке недеље треба да одвојите време за разговор о текућим изборима или потенцијалним променама у вашим животима. На пример, ако обоје размишљате о пресељењу у нови град, немојте чекати да се крајњи рок приближи.

Прихватите моћ тишине: Када један партнер не може да се сагласи с мишљењем другог, одуприте се пориву да одмах покушате да поправите ствари. На пример, ако ваш партнер каже „не“ одмору на месту које волите, уместо да га убедите у супротно, направите паузу.

Дајте му простора да размисли и обради зашто се тако осећа. Тишина омогућава за оба партнера да саосећају једно са другим и донесу промишљенију одлуку.
Окрените лист: Ако постоји неизвесност око одлуке, покушајте да преформулишете питање. На пример, ако ваш партнер оклева око путовања за викенд јер мисли да је скупо, уместо да инсистирате на пристанку, питајте га шта би био компромис. Промена помаже да се пређе са отпора на сарадњу.
Раздвојте одлуке на мање делове: Понекад долази до неслагања јер се одлука чини превеликом. Ако одлучујете да ли да купите нови аутомобил, а ваш партнер се осећа преплављеним дажбинама, одлуку претворите у одговоре на мања питања која се лакше могу решити, као што је „шта мисли о тренутном стању вашег аутомобила?“
Приступ корак по корак чини процес мање застрашујућим.

Нека то буде тимска одлука, а не гласање: Третирајте процес доношења одлука као тимски напор, у коме оба партнера активно раде на проналажењу решења заједно. Када одлучујете о плановима за породични одмор, уместо да једноставно гласате о дестинацији, радите заједно како бисте размотрили предности и недостатке сваке опције. Тако се фокусирате на сарадњу, а не на такмичење.
Заиста уравнотежена веза јесте она у којој се оба партнера осећају овлашћено да говоре, знајући да су њихова мишљења и осећања заиста цењена. Правило „два да, један не“ је једноставан, али моћан начин да се осигура да се одлуке доносе у сарадњи.

Kako se odgajaju emocionalno jaka deca: Psiholog objašnjava kako će se bolje snaći sa poteškoćama u životu

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке