Prekomerna težina može ozbiljno da ugrozi zdravlje vašeg ljubimca jer opterećuje unutrašnje organe, zglobove i kosti, a može biti i uzrok mnogih ozbiljnih bolesti kao što su dijabetes, kardiovaskularne bolesti, respiratorne bolesti, masna jetra…
Gojaznost kod mačaka može se javiti u bilo kom trenutku, a najčešći uzrok je prekomerno hranjenje, odnosno prekomerno uzimanje hrane tokom dana, nedostatak fizičke aktivnosti, nasledna predispozicija ili hormonski poremećaji. Međutim, pravilna ishrana i umerene porcije, kao i postepeno uvođenje fizičke aktivnosti mogu rešiti ovaj problem. Naravno, uvek treba da tražite savet veterinara.
Evo nekoliko saveta:
Izbor prave hrane za mačke
Kućnim ljubimcima od najranijih dana treba obezbediti zdravu i uravnoteženu ishranu. Potrebe za ishranom i energijom se menjaju u zavisnosti od uzrasta, pa je na primer mladim mačkama potrebno mnogo kalcijuma i fosfora u svakodnevnom meniju, dok hrana za starije mačke sadrži manje kalorija. Danas na tržištu postoji veliki izbor hrane prilagođene potrebama kućnih ljubimaca svih uzrasta.
Obratite pažnju na veličinu porcije
Treba obratiti pažnju na količinu i broj obroka tokom dana. Mačići se hrane uglavnom tri puta dnevno, a kasnije se broj obroka svodi na dva, iako se često mnogi vlasnici odluče da je činija uvek puna hrane i da mačka jede kada želi. Međutim, ako je mačka sklona tovu ili je već počela da dobija na težini, možda je bolje da se odlučite za hranjenje u određeno vreme.
Utvrdite da li je vaša mačka gojazna
Najlakši način da utvrdite da li je vaša mačka gojazna je da opipate njena rebra. Trebalo bi da možete da osetite svako pojedinačno rebro, dodirivanje bokova mačke, ispod kože i tanak sloj masti ispod njega. Takođe bi trebalo da budete u mogućnosti da pratite svako rebro do kičme. Ako niste sigurni, u svakom slučaju, najbolja procena da li vaša mačka ima višak kilograma ili ne, daće vam veterinar. Ako ne možete da osetite rebra i ako mačka ima veći stomak koji se ljulja u šetnji, a struk se jasno vidi odozgo, vreme je da svog ljubimca odvedete veterinaru i konsultujete se o korekciji ishrane.
Aktivan ili lenji ljubimac
Kada birate hranu i broj i količinu obroka, vodite računa o tome koliko je vaša mačka zaista aktivna. Ako vaš ljubimac provodi vreme kada ne spava sklupčan pored vas nego u igrici ili dugoj aktivnosti, prilagodite obroke njegovim potrebama, izbegavajte slatkiše ili pokušajte da ga zainteresujete za neku aktivnost.
Uvek se konsultujte sa veterinarom
Ukoliko niste sigurni da li vaš ljubimac ima višak kilograma koji bi mogao da ugrozi njeno zdravlje ili želite da preduzmete pravovremene mere kako biste sprečili tešku borbu sa viškom kilograma, konsultujte se sa veterinarom čijim savetom možete odabrati pravu i izbalansiranu ishranu za svoju mačku.
Preuzmite android aplikaciju.