У оквиру пратећег програма изложбе Племство у српској визуелној култури 18. века, у петак, 11. априла у 19.00 сати у Галерији Матице Српске, биће одржано предавање проф. др Весне Стојаковић и доц. др Исидоре Ђурић под називом – Између стварног и замишљеног: генерисање слика помоћу вештачке интелигенције у градитељском наслеђу.

О ентеријерима некадашњих двораца из 18. века на територији Војводине постоји врло мало података, најчешће текстуалних описа и старих фотографија који осликавају некадашњи изглед раскошних ентеријера. 3D моделовање и виртуелне реконструкције оваквих простора које карактеришу раскошни ентеријери захтева високо професионални рад и временски је веома захтевно те представља изазов за архитекте и историчаре уметности. С друге стране, алати вештачке интелигенције користе генеративни приступ за креирање визуелних садржаја на основу текстуалних описа, цртежа и слика, што битно скраћује време за креирање визуелног приказа, повећава варијабилност и у складу је са доступним подацима о овој архитектонској типологији.
На овај начин, могуће је генерисати слике које дочаравају различите аспекте културног наслеђа, што омогућава уметничку реинтерпретацију и разнолику визуелну презентацију објеката културног наслеђа, наводи се у саопштењу Галерије Матице српске.
Током викенда, 12. и 13. априла у 13.00 и 17.00 сати одржаће се кустоска вођења кроз изложбу “Племство у српској визуелној култури 18. века”.
Стицање, одржавање и учвршћивање статуса племства, животне приче привилегованих и њихови међусобни односи, представљају неисцрпне теме о којима ће говорити . Публику ће у суботу 12. априла води кустос мср Горан Вујков, док ће у недељу 13. априла кустоскиња изложбе бити мср Јована Симић.
У Соби за препуштање уметности на другом спрату сталне поставке Галерије Матице српске изложено је ново дело – портрет младе жене са дечаком. Публика ће моћи да погледа ову слику до краја априла.

DA FRUŠKOJ GORI VRATIMO SJAJ Uklanjanje otpada u okviru „Dana zaštite prirode”
Преузмите андроид апликацију.