Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Пракса испред теорије: Како да научите да возите по снегу

Није исто возити по снегу у градским условима и негде у недођији, где нико не чисти снег, где може лако да се слети с пута, и где свака грешка може скупо да се плати.
Фото: Pexels/Magda ehlers

Многи возачи дођу у први озбиљнији контакт са снегом тек када крену на зимски одмор, у село и слично. Треба да нагласимо да није исто возити по снегу у градским условима и негде у недођији, где нико не чисти снег, где може лако да се слети с пута, и где свака грешка може скупо да се плати.

А решење је лако доступно свима! Вежбајте вожњу по снегу – пре него што буде касно, пише сајт Половни аутомобили.

Једноставно, искуство стечено у пракси ништа не може да замени. Притом постоји огромна вероватноћа да ће се за воланом у тим условима возач наћи кад-тад, силом прилика, па ће тада представљати огроман ризик и по себе и по остале учеснике у саобраћају.

Као и многе друге компликоване ситуације у саобраћају, вожња по снегу и леду се не покрива у ауто-школама. Није лако научити ни основе, тако да одговорност за стицање искуства на снегу и леду остаје на самим новопеченим возачима.

Пракса испред теорије

Наравно да треба знати теорију – да бисте знали зашто нпр. точкови проклизавају или блокирају у одређеним ситуацијама, како раде АБС или ЕСП, зашто ово, зашто оно…

Али џаба сво теоретско знање када се нађете у незгодној ситуацији, а немате практично искуство. Зато вежбајте вожњу у снежним условима – АЛИ на БЕЗБЕДНИМ местима погодним за такву вожњу – нпр. на широким празним паркинзима.

Не морате да возите брзо! И при малим брзинама можете да осетите како ради АБС, како ЕСП реагује приликом скретања и слично.

И при малим брзинама на неком празном паркингу оштрим кочењем и оштрим скретањем, нарочито уз истовремено додавање гаса можете да стекнете осећај како би се ваш ауто понашао при високим брзинама уз много блаже кочење, окретање волана и слично.

Веома важно – симулирајте нагло кочење. Крените лагано, па закочите свом снагом. Затим постепено повећавајте брзину и сваки пут оштро закочите – као да је пешак изненада истрчао испред вас.

Радите и скретање у више комбинација:

– без додавања или одузимања гаса и притискања кочнице
– са додавањем гаса
– са одузимањем гаса
– са притискањем квачила и благим, па затим оштријим притискањем кочнице

Можда ћете бити изненађени како се ваш ауто са новим зимским гумама изненада претворио у неуправљиву гомилу гвожђа.

Вежбајте и кочење мотором по снегу и леду – сувише брзо пуштање квачила може да доведе до губитка контроле, нарочито ако то урадите у кривини.
АБС може да продужи пут кочења по снегу
Иако се АБС масовно користи већ деценијама, многи возачи и даље не знају готово ништа о њему. Зато наглашавамо – АБС спречава блокирање точкова приликом кочења – и ништа друго!

Када је вожња по снегу у питању, АБС може ваш ауто да претвори у санке које немају намеру да се зауставе колико год ви притискали кочницу. Пошто точкови приликом кочења по снегу веома лако блокирају, АБС ће да ублажава силу кочења како би омогућио да точак настави да се окреће.

Код аута без АБС-а точкови се блокирају, гомилају снег испред себе и „укопавају“ се, док код оних са АБС-ом настављају да се окрећу и знатно продужавају зауставни пут.

Ова тема је веома компликована, пошто много тога зависи од површине по којој возите (мокар неутабан или сув утабан снег, лед…), од врсте/квалитета гума, генерације и софистицираности АБС система и разних других фактора.

Постоје и прилагодљиви АБС системи, који препознају подлогу и у складу с тим мењају своју реакцију – то су углавном новији аутомобили.

Како испробати АБС и ЕСП без снега?

АБС можете испробате и без снега или леда – искористите влажан асфалт након кише. Закочите оштро на земљаном путу или по макадаму.

И најважније – не плашите се да притиснете кочницу толико снажно да се активира АБС. Ништа неће да се сломи или поквари без обзира на „лупање“ које чујете или осетите.

АСР (или ТЦС) – контрола проклизавања погонских точкова

Овај систем има више назива:

– контрола проклизавања погонских точкова
– контрола тракције
– АСР (на немачком Antriebsschlupfregelung)
– ТЦС (Traction Control System)

Он спречава проклизавање погонских точкова, што је најкорисније приликом кретања на клизавој подлози.
Може да прикочи точак који се узалуд врти на клизавој подлози како би се снага и обртни момент пребацили на други точак који има бољу тракцију, а може и да „загуши“ мотор колико год ви притискали папучицу гаса.

Рад овог система је објашњен у тексту: Како ради контрола проклизавања (АСР тј. ТЦС)?

Овај систем није замена за ЕСП, иако у одређеној мери може да спречи да слетите с пута.

ЕСП на снегу – колико помаже?

Помаже онолико колико му омогућава добар контакт гума и подлоге. Укратко – ЕСП (или ЕСЦ, ВДЦ, ДСЦ и слично у зависности од марке) није од велике помоћи на клизавом путу, нарочито ако возите брзо, оштро улазите у кривину и слично.
Ако нема довољно трења између подлоге и гума, ЕСП ће безуспешно покушавати да вас врати на жељену путању док ауто проклизава.

У овом тексту је детаљно објашњено како ради ЕСП: Како ради ЕСП?

Зато саветујемо да се на неком безбедном месту бар мало упознате са радом ЕСП-а на вашем ауту. Велики и празан паркинг је идеално место за већину возача. Наглашавамо да је безбедност на првом месту! Тестирање ЕСП-а може да буде опасно и при мањим брзинама.

Стаклено звоно

Велики проблем представља то што почетници не уче да возе по снегу и леду у безбедним и контролисаним условима, већ буквално буду бачени у ватру када су принуђени да негде хитно возе у снежним условима.

Стога родитељи почетника не треба да их држе под стакленим звоном и да им бране да седају за волан у снежним условима.

Морају да схвате да ће се њихова деца кад-тад наћи у ситуацији да једноставно морају да возе у таквим условима.

Зато је боље да искористе прилику када падне снег да их колико-толико науче како се вози по снегу и да им дозволе да стекну бар мало искуства. Зато саветујемо да се „први кораци“ започну нпр. на паркингу испред зграде или по улицама са што слабијим саобраћајем.

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке