Pozorišna manifestacija „Vox city“ biće održana 11. i 12. novembra u Kulturnom centru „Mladost“ Futog.
Međunarodni društveno angažovani festival „Vox city“ trajaće tri dana tokom kojih će biti prikazane predstave evropskih pozorišnih stvaraoca koje se bave realnim problemima lokalnih zajednica u kojima su nastale.
Sve predstave nastale su tokom rada sa lokalnim zajednicama na različite društveno-političke teme (stari, položaj žena, Romi, migranti i sl). Cilj festivala je da se, koristeći umetnost, u javnom prostoru artikulišu realne potrebe i intersi građana i građanki i utiče na menjanje javnih politika.
„Vox city“, ili kako ga još nazivaju „teatar zajednice”, predstavlja pozorište koje stvaraju sami građani – pozorište za svakoga od nas.
Projekat „Vox city“ će predstaviti publici dve predstave bazirane na metodologiji teatra zajednice: „Moj glas putuje” i „Kad porastem biću star/a”.
Baveći se pitanjima i problemima (nevidljivih) zajednica, dajući glas marginalizovanim grupama, kroz umetnički proces i intervencije bazirane na pozorišnim praksama projekat istražuje skrivenu, nevidljivu, marginalizovanu, manjinsku, odnosno vrednosno drugačiju Srbiju i Evropu.
Projekat je deo programskog luka Druga? Evropa Evropske prestonice kulture, koji slavi kreativnost marginalizovanih grupa, kao i alternativne i avangardne umetničke izraze.
Mjuzikl „Moj glas putuje” / petak, 11. novembar / 19 časova / Pozorište KC Mladost Futog
Moj glas putuje je inkluzivni mjuzikl, prvi na ovim prostorima, čiji su učesnici romska i neromska omladina. Osam mladih talentovanih učesnika predstaviće se kroz mjuzikl koji su od muzike, teksta, koreografija i scenarija kreirali uz pomoć mentora služeći se alatima hip hop kulture, i vodeći se motom “Mir, ljubav, zajedništvo i zabava”.
„Kad porastem biću star/a”/ subota, 12. novembar / 19 časova / pozorište KC Mladost Futog
Predstava sa 12 izvođača i izvođačica na duhovit i ozbiljan način prikazuje odnos i razmišljanja grupe novosadskih seniora i seniorki, o temama predrasuda i stereotipa, starenja, kao i različitih izazova sa kojima se starije osobe sreću.
Predstava je nastala u okviru projekta „Vintidž teatar”, a iz procesnog umetničkog rada sa grupom penzionera i penzionerki na temama stereotipa i predrasuda prema starijim osobama, kao i ličnog doživljaja starosti kao jednog velikog i moćnog prostora za individulani rast i razvoj osobe.
Projekat „Vintidž teatar” okuplja generaciju ljudi 65+ i uključuje ih u aktivan pozorišni proces propitujući teme starenja, stereotipa prema starijim osobama, pozicije u društvu i sistema vrednosti ovih vintidž generacija.
Ulaz na predstave je slobodan.
Događaj je pristupačan osobama sa fizičkim invaliditetom.
Preuzmite android aplikaciju.