Применом измењеног Закона о ПДВ-у делимично је унапређена примена института купаца-произвођача електричне енергије у Србији, саопштио је данас Центар за унапређење животне средине.
У саопштењу Центар наводи да се промена види већ из јануарских рачуна купаца – поризвођача.
„Осим што ће трошкови купаца-произвођача бити умањени и период повраћаја инвестиције у соларне електране бити скраћен, дошло је до бољег усклађивања закона из области енергетике и финансија“, саопштили су.
Објашњавају да је нових законским решењем основица за обрачун ПДВ-а постала утрошена електрична енергија, односно разлика између преузете и произведене енергије, као и накнада за приступ дистрибутивном систему за разлику преузете и утрошене електричне енергије.
„Овом променом је делимично уклоњена једна од баријера на путу пуне примене института купац-произвођач са нето мерењем“, оценио је Центар.
Истичу да је учињени корак важан за поспешивање учешћа грађана у производњи електричне енергије из обновљивих извора.
„Промена овако важног закона у корист купаца-произвођача је добар сигнал државе да жели да изгради адекватан регулаторни оквир који је подстицајан за грађане да се укључе у производњу електричне енергије“, поручили су из Центра.
Сматрају да би даљи помаци били примена истог принципа промене обрачуна кроз Закон о ПДВ-у и Закона о акцизама.
„Било би пожељно купце-произвођаче ослободити и Накнаде за подстицаје повлашћених произвођача електричне енергије“, наводи Центар.
Од априла 2022. године 730 домаћинстава у Србији је остварило статус купац-произвођач, а инсталирано је нешто преко шест МW соларних електрана на крововима породичних кућа.
„Веома је важно да се, и на овај начин, настави са декарбонизацијом сектора енергетике, као и омогући грађанима да дају свој допринос енергетској транзицији“, констатује се у саопштењу.
Купац-произвођач са нето-мерењем који је домаћинство подразумева изградњу електране за производњу електричне енергије из обновљивих извора енергије која се користи за сопствену потрошњу, док се настали вишкови пребацују у електродистрибутивни систем.
Svaki peti zaposleni u Srbiji radi za firmu sa većinskim kapitalom iz EU
Преузмите андроид апликацију.