Domaći poljoprivrednici i zvanično imaju priliku da razmene pšenicu i kukuruz iz svojih zaliha za mineralno đubrivo iz državnih rezervi.
Direkcija za robne rezerve, nakon nedavne odluke vlade, objavila je poziv da se može izvršiti robna razmena sa primarnim proizvođačima do 36.000 tona mineralnog đubriva NPK.
Reč je o složenom đubrivu koje se koristi u jesenjoj setvi pšenice ili pripremi zemljišta za sadnju kukuruza u narednoj sezoni. Na ovaj način ratari će do đubriva moći da dođu po povoljnijim uslovima. To je NPK đubrivo domaćeg porekla, upakovano u vreće od 25 kilograma.
Razmena je omogućena za merkantilnu pšenicu i kukuruz, a prema objašnjenju nadležnih reč je o dodatnoj podršci države poljoprivrednicima pred novu sezonu setve.
Prema tom zaključku, razmena mineralnog đubriva za ove ratarske kulture omogućena je fizičkim licima, nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, a cilj je podsticanje poljoprivredne proizvodnje u uslovima otežane prodaje i daljeg plasmana robe. Uslov je da zainteresovani poljoprivrednici nemaju finansijska dugovanja i nisu u sporu po bilo kom osnovu sa direkcijom.
Jednom gazdinstvu može biti odobreno do 350 kilograma NPK đubriva po hektaru, a najviše za tretiranje do 100 hektara zasada.
Rat u Ukrajinu i sankcije Rusiji dovele su do naglog rasta cena đubriva, što je uticalo na globalno smanjenje njegovog korišćenja u poljoprivredi. Industrija đubriva na bazi azota u EU znatno je zavisila od ruskog gasa.
Podsetimo, posle drastičnog skoka cena i nestašica, globalno tržište đubriva, delimično se stabilizovalo krajem prošle i početkom ove godine.
U 2022. svetska potražnja za fosfornim đubrivima, zbog visokih cena, širom sveta snižena je za 10 odsto, što je delimično uticalo na pojeftinjenje.
U većem delu Evrope taj trend se zadržao, zbog izrazitog pada cena žitarica.
Kako je nedavno rekao sagovornik dobro upućen u stanje na ovom tržištu, pad potrošnje zabeležen je u Srbiji kao i u svim državama Balkana i većem delu Evrope.
Cene đubriva i dalje miruju uprkos dešavanjima na Bliskom istoku i skoku cene nafte, a razlog je upravo nedovoljna zainteresovanost poljoprivrednika da ga koriste.
Preuzmite android aplikaciju.