Србији су потребне стране директне инвестиције које отварају добро плаћена радна места и које земљу укључују у напредне технологије света. Ипак, неопходни су јој и домаћи инвеститори, али се њима, као по правилу, увек у мањој мери одобравају подстицајна средства.

Како истиче Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе у ПКС-у, странцима се одобрава много више новца него домаћим привредницима за улагања.
– Држава их тако подржава, јер постоји политика да се подржавају само фирме које могу да запосле више људи. На пример, ако имате хиљаду наших предузећа која запошљавају једног човека, она неће добити подстицаје државе. Али, уколико имате једног странца који запошљава хиљаду радника, он ће добити одређена средства за улагање – објашњава Станић.
Подсећа да наша земља, у бројчаном смислу, има значајно више домаћих инвеститора него страних директних.
– У Србији ради око 120.000 фирми, а стране инвестиције учествују у БДП-у са седам одсто, док домаће чине око 17 процената БДП-а – истиче он.
Када је Србија добила кредитни рејтинг проф. са Економског факултета Љубодраг Савић подсетио је да је наша земља максимално отворена према страним инвеститорима, али и да не треба заборавити на домаће инвеститоре.
– Још 2014. донет је Закон о улагањима који у исту позицију ставља обе врсте инвеститора, с тим што домаћи улагачи немају исту економску снагу као инострани. Није, дакле, само питање новца, јер да би направио неку инвестицију, мораш имати неки производ да се појавиш на тржишту. Замислите какве су могућности наших малих и средњих предузећа да обезбеде технологију, инжењерство, стручни кадар… То је немогућа мисија, због чега једино инвестирају они који су имали неки бизнис од раније или су део ширег ланца снабдевања – објаснио је проф. Савић.
Нема дилеме да су нам потребне стране инвестиције, али да ипак не можемо да очекујемо да ћемо обезбедити развој ако се ослањамо само на њих, подсећа и Зоран Ристић, саветник за економска питања у УГС „Независност”.
– Зато и треба да променимо структуру тих улагања и стимулације за улагаче. Србији су потребне и домаће инвестиције. Имамо их јако мало, па оквир за улагање домаћих инвеститора треба да буде још подстицајнији, треба да радимо на томе да се мења начин стимулисања домаћих инвестиција – објашњава Ристић.
Преузмите андроид апликацију.